eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Full service leasing coraz popularniejszy

Full service leasing coraz popularniejszy

2008-11-25 12:29

Leasing samochodów firmowych z szerokim pakietem usług dodatkowych cieszy się coraz większą popularnością. Zwłaszcza w gronie klientów flotowych, którzy zyskują nie tylko optymalne finansowanie, ale i komfort użytkowania. Przedsiębiorcy nie muszą troszczyć się o przeglądy, wymianę opon czy skomplikowane kwestie administracyjne.
Dla kogo leasing full service?

Z opcji full service leasing korzystają głównie korporacje i duże firmy. Jednak propozycja adresowana jest także do firm użytkujących zaledwie kilka pojazdów. Firmy leasingowe przygotowują także oferty z usługami dodatkowymi z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Powiększająca się liczba ofert najpełniej świadczy o tym, iż rośnie zainteresowanie leasingiem z pakietem różnego typu usług.

Jaka jest przyczyna rosnącej popularności tzw. full service leasing?

Full service leasing jest niezwykle atrakcyjny. Poza korzyściami fiskalnymi, związanymi z odliczeniem podatku VAT, pozabilansowością oraz możliwością wliczenia rat i innych opat do kosztów uzyskania przychodów, leasingobiorca może po prostu cieszyć się komfortem użytkowania. Kwestia wygody staje się coraz ważniejsza dla przedsiębiorców. Nie chcą oni bowiem poświęcać czasu na zarządzanie, obsługę, a tym bardziej na ewentualne naprawy samochodów firmowych.

Przedsiębiorcy korzystający z leasingu full service cenią sobie także fakt, iż nie muszą wykupywać pojazdów po zakończeniu umowy. Wygasające umowy chętnie zastępują nowymi kontraktami leasingowymi. Zyskują więc nowe auta, a przy okazji motywują pracowników. Wszak zadowoleni np. przedstawiciele handlowi to lojalni i przynoszący więcej zysku firmie pracownicy.

Leasing operacyjny

Inwestorzy decydujący się na tzw. full service leasing zawierają umowę leasingu operacyjnego. Wartość końcowa auta jest więc stosunkowo wysoka. Na miesięczną ratę leasingową składają się wszelkie koszty wynikające z obsługi samochodów. Opłata nie jest jednak wyliczana od wartości całej inwestycji – leasingobiorca spłaca kapitał wynikający z różnicy między ceną netto zakupu auta, a jego wysoką wartością końcową. Zatem płaci tyle, ile auto najprawdopodobniej straci na wartości.

Miesięczne opłaty – na podstawie dokładnych wyliczeń i symulacji – są uśrednione. Dlatego właśnie ewentualne zmiany ich wysokości spadają na leasingodawcę. Na firmie leasingowej spoczywa też ryzyko zmiany wartości końcowej samochodów. To kolejny dowód, iż full service leasing jest ofertą elastyczną. Wachlarz dostępnych usług jest szeroki i wciąż dostosowywany do oczekiwań klientów.

Od wymiany opon po administrację pojazdami

Pakiet opcji dodatkowych może zawierać właściwie każdą usługę, której może potrzebować klient. Z reguły obejmuje on przeglądy, wymianę opon, assistance, ubezpieczenia, pomoc drogową, kartę paliwową, czy też pełną obsługę administracyjną pojazdów. Dodatkowe usługi ustalane są indywidualnie. Ich dobór uzależniony jest między innymi od rodzaju pojazdu i funduszy firmowych.

Użytkownicy dużych flot, sięgających np. stu samochodów zwykle korzystają z usług finansowych, serwisowych, ubezpieczeniowych i zarządzania paliwem. Jednak leasingobiorca nie ma obowiązku korzystania z pełnego pakietu. Klienci leasingujący kilka aut zazwyczaj wybierają tylko niektóre propozycje. Większość powierza leasingodawcy sprawy związane z ubezpieczaniem samochodów i ich naprawami.

Rosnące oczekiwania klientów w zakresie leasingu pojazdów i dodatkowych usług z nim powiązanych, wróżą rozkwit tej dziedziny. Analitycy rynkowi są przekonani, że tzw. full service leasing – ze względu na spektrum korzyści i ułatwień dla przedsiębiorców – niebawem stanie się głównym sposobem finansowania zakupu aut firmowych w Polsce.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: