eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: notowania giełdowe na plusie

USA: notowania giełdowe na plusie

2008-11-05 10:05

Rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadały udany dzień na Wall Street. Rozczarowania nie było ani na parkiecie, ani przy urnach wyborczych. Indeksy dynamicznie urosły niesione nadziejami związanymi z nowym prezydentem.

Przeczytaj także: Rynek finansowy - zaufanie rośnie

Takich wzrostów podczas dnia elekcyjnego nie widziano od 24 lat. Indeks S&P 500 wzrósł o ponad 4 procent i przebił granicę 1000 punktów. Popytu nie uruchomiły żadne dane makro, ale nadzieja związana z nowym prezydentem. Podczas sesji nie wiadomo było kto zostanie 44 przywódcą USA, ale rynki za swojego faworyta obrały młodego Obamę. Mówiono o nowym początku, a jak wiadomo amerykanie lubią marzyć. Te marzenia nieubłaganie musiały udzielić się inwestorom. Dobre nastroje niewątpliwie poprawiał ciągle spadający Libor. Jego trzymiesięczne wskazanie spadło o kolejne 15 punktów bazowych o najniższego poziomu od 9 czerwca.

Rynki podczas swoich wzrostów „normalniały”. Indeks strachu, czyli VIX mierzący zmienność, spadł o prawie 10%. Dolar miał swój najgorszy dzień na rynkach od czasu wprowadzenia euro w 1999 roku. Amerykańska waluta osłabiła się o 2,6 procent, co nie może dziwić jeżeli przypomnimy sobie o rosnącym deficycie. Zresztą Obama jest zwolennikiem kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę. Mówi się o kwocie 175 mld dolarów, ale wydatki mogą być jeszcze większe. Słaby dolar przełożył się na rosnące surowce. Kontrakty na ropę z dostawą w grudniu urosły o ponad 10 procent, by zamknąć dzień powyżej 70 dol. za baryłkę.

Na froncie publikowanych danych nie wydarzyło się zbyt wiele. Ze skąpych informacji warto nadmienić o dynamice zamówień w przemyśle, która miała wynieść -0,8 proc., ale skończyło się na większym spadku o -2,5 proc. Wynika z tego, że w gospodarce ciągle jest źle i na szybką poprawę nie ma co liczyć. Teraz jednak nastroje są inne. Przypomniano sobie, że jest tanio i warto kupować akcje na promocji. Zresztą najbardziej rosły dwa przecenione sektory – bankowy i energetyczny. Pomagały informacje, że pieniądze z funduszu TARP zostaną skierowane nie tylko do banków, ale również do niebankowych instytucji finansowych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: