eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Banki znowu obniżą stopy procentowe?

Banki znowu obniżą stopy procentowe?

2008-11-03 12:39

Banki znowu obniżą stopy procentowe?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nadchodzący tydzień będzie bogaty w wydarzenia i dane makroekonomiczne. W centrum uwagi będą wybory prezydenckie w USA, których ostateczny wynik przełoży się na charakter przyszłej polityki makroekonomicznej najwięszkej gospodarki świata.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Mimo znacznej przewagi sondażowej Obamy system elektoralny nie daje mu pewności wygranej. Równie istotne dla rynków będą decyzje w sprawie stóp procentowych Banku Australii (wtorek), Anglii i EBC (czwartek). Po niedawnej skoordynowanej obniżce stóp rynki są pewne, że nastąpią kolejne cięcia stóp. Spodziewana skala obniżki to 50 punktów bazowych dla wszystkich trzech banków.

Z najważniejszych danych makro: w piątek publikowany będzie miesięczny raport z rynku pracy w USA, w czwartek - zamówienia przemysłowe z Niemiec, w środę - sprzedaż detaliczna, indeks PMI z sektora usług w Eurolandzie oraz indeks ISM usługi z USA, we wtorek - zamówienia fabryczne z USA. Dzisiaj publikowane będą dane o wydatkach na konstrukcje budowlane oraz indeks ISM sektora produkcyjnego. Indeksy PMI z krajów europejskich ponownie okazały się gorsze od oczekiwań. Zapasy wyrobów gotowych wzrosły w Eurolandzie do rekordowych poziomów, co nie wróży dobrze na przyszłość. Szczególnie cierpiący przemysł samochodowy planuje masowe zwolnienia pracowników - na razie głównie tymczasowych.

Nastroje na rynkach są od rana nieco lepsze - giełdy amerykańskie zachowywały się dobrze w piątek, a azjatyckie pozytywnie rozpoczęły tydzień. Dolar i jen osłabiają się, co potwierdza poprawę sentymentu. Zmienność ustabilizowała się, ale utrzymuje się na wysokim poziomie. W najbliższych dniach spodziewamy się utrzymania dość szerokich zakresów na głównych parach walutowych. Ekstrema trendów spadkowych na parach dolarowych i jenowych powinny być niezagrożone. Obserwowana poprawa sentymentu na rynkach wynika z ekstremalnego wyprzedania i ma kruche podstawy fundamentalne. Nie zmienia to faktu, że korekta wzrostowa może potrwać nieco dłużej.

Złoty zachowuje się dość stabilnie, ale widać, że na rynku nie ma dużego popytu na naszą walutę. Poziomy poniżej 3,50 są wykorzystywane do kupowania euro.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: W październiku indeks PMI dla Polski spadł do poziomu 43,7pkt. z 44,9pkt. we wrześniu.
  • Switz: Indeks KOF ukształtował się w październiku na poziomie 0,35pkt. wobec oczekiwanych 0,49pkt. Poprzednia wartość:0,62pkt.
  • GE: Sprzedaż detaliczna we wrześniu:-2,3%m/m wobec oczekiwań na poziomie -1,0%m/m. Poprzednia wartość: 1,9%m/m.
  • E-Z: Stopa bezrobocia we wrześniu: 7,5% wobec oczekiwań na poziomie 7,5%. Poprzednia wartość:7,6%.
  • E-Z: Inflacja CPI- dane wstępne w październiku: 3,2% wobec oczekiwań na poziomie 3,3%. Poprzednia wartość:3,6%.
  • PL: Czekaj z RPP powiedział, że gdyby w kolejnych miesiącach nastąpiło gwałtowne wyhamowanie wzrostu produkcji, to można byłoby myśleć o obniżkach stóp procentowych.
  • US: Wydatki Amerykanów spadły we wrześniu o 0,3% wobec oczekiwanego spadku o 0,1%. Poprzednia wartość:0,0%.
  • US: Przychody Amerykanów wzrosły we wrześniu o 0,2% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%. Poprzednia wartość: 0,5%.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: