eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 27-31.11.08

Rynek walutowy 27-31.11.08

2008-10-31 17:50

Pierwszy dzień tego tygodnia zapowiadał dalsze spadki eurodolara.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 06-10.10.08

Indeks klimatu gospodarczego instytutu IFO okazał się być gorszy od oczekiwań (wyniósł 60,2 pkt. przy prognozie 61 pkt.). Dodatkowo opublikowano lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie zdecydowanie wzrosła liczba sprzedanych nowych domów. Wiadomości te pomogły parze EUR/USD osiągnąć nowe minimum lokalne na poziomie 1,2335.

Główna stopa procentowa w USA wynosi 1,00%

Jednak kolejne dni przyniosły spore wzrosty eurodolara. Po części było to spowodowane znacznie gorszymi od oczekiwań nastrojami konsumentów w USA. Indeks obrazujący te nastroje spadł do poziomu 38 pkt. (prognozowano 52 pkt.). Jednak ważniejszym czynnikiem były oczekiwania inwestorów co do decyzji FED w sprawie stóp procentowych w USA. Inwestorzy spodziewali się, że amerykański bank centralny obniży główną stopę o 50pb do poziomu 1,00%. Tak rzeczywiście się stało, a kurs EUR/USD wzrastał osiągając nawet poziom 1,3295.

Wstępne dane o PKB w USA

Na tym poziomie podaż zaczęła przeważać. W czwartek dodatkowo poznaliśmy bardzo ważne dane dotyczące dynamiki PKB w USA w trzecim kwartale. Okazało się, że spadek produktu krajowego Stanów Zjednoczonych był mniejszy niż się tego spodziewali ekonomiści (wyniósł -0,3% r/r, prognozowano -0,5%). To dodało sił sprzedającym, przez co eurodolar spadł początkowo poniżej poziomu 1,30, a w piątek w okolice poziomu 1,27.

Możliwa obniżka stóp w Strefie Euro

W piątkowym spadku kursu głównej pary walutowej pomogły również dane ze Strefy Euro, gdzie inflacja CPI spadła do poziomu 3,2% r/r. Oznacza to spore zmniejszenie dynamiki cen, co może wpłynąć na listopadową decyzję EBC. Jean Claude Trichet już wcześniej mówił, że na najbliższym posiedzeniu możliwe będzie dokonanie obniżki, a piątkowe dane taką decyzję wspierają.

Euro w Polsce na początku 2012 roku

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia dla polskiej waluty była wtorkowa decyzja rządu o przyjęciu harmonogramu wejścia Polski do Strefy Euro. Harmonogram ten zakłada, że wiosną przyszłego roku przystąpimy do systemu ERM2, a wspólna waluta wejdzie do obiegu w naszym kraju 1 stycznia 2012 roku. Przyjęty plan jest bardzo ambitny, ale przy wsparciu wszystkich niezbędnych instytucji realny. Wiadomość ta pomogła słabej złotówce odzyskać siły.

Stopy w Polsce na razie bez zmian

Ponadto w środę Rada Polityki Pieniężnej powstrzymała się od obniżenia głównej stopy procentowej w Polsce, która nadal wynosi 6%. W komunikacie Rada wyraziła obawy o wzrost gospodarczy Polski w przyszłym roku, które jej zdaniem znacznie spowolni. Dlatego niewykluczone, że w najbliższym czasie doczekamy się pierwszej obniżki.

Po osłabieniu znaczne umocnienie

Wydarzenia tego tygodnia, a także wzrosty eurodolara pomogły złotówce odrobić znaczną część strat z zeszłego tygodnia. Spadki par złotówkowych przekraczały w dynamice nawet ostatnie wzrosty, co przekonuje, że w dużej mierze zeszłotygodniowe ruchy były efektem gry spekulantów. Aktualnie kurs EUR/PLN wynosi 3,5774, a USD/PLN 2,8134, czyli znacznie poniżej rekordowych poziomów notowanych jeszcze kilka dni temu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: