eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: ważne dane makro z USA

Tydzień: ważne dane makro z USA

2008-10-27 10:37

Tydzień: ważne dane makro z USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W nadchodzących dniach najważniejszymi wydarzeniami będą decyzja Fed co do stóp procentowych oraz wstępny odczyt PKB za III kwartał w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Wielka brytania: wstępny odczyt PKB

Wcześniej jednak kilka informacji o stanie rynku nieruchomości w USA (wciąż kluczowego dla zatrzymania recesji). Dziś poznamy dynamikę sprzedaży nowych domów, a jutro raport CaseShiller/S&P o średnich cenach. Jutro także wskaźnik zaufania konsumentów do gospodarki w USA. W środę decyzja Fed - rynek spodziewa się obniżki stóp o ćwierć lub pół punktu procentowego. Tego dnia także raporty kwartalne Getinu i Telekomunikacji. W czwartek wstępny odczyt PKB w USA za III kwartał (oczekiwany spadek o 0,1 proc.) i wyniki BRE, a w piątek wstępne dane o inflacji w strefie euro (spadek do 3,3 proc.) i wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed.

SYTUACJA NA GPW


W piątek kolejne notowania rozpoczęliśmy od luki bessy, a więc spadków już na otwarciu notowań, później zniżka pogłębiała się. W końcówce inwestorzy - mając być może nadzieję na odbicie w USA - kupowali akcje, których ceny wydają się często nieprawdopodobnie niskie, lecz z drugiej strony być może adekwatne do obecnej sytuacji i większość strat z sesji udało się odrobić. Od otwarcia do zamknięcia WIG20 stracił raptem 6 punktów, choć do zamknięcia czwartkowego strata wyniosła 3,8 proc. Warto zwrócić uwagę na obroty - mimo dynamicznych zmian cen nie są one już tak duże jak jeszcze kilka dni temu. Być może świadczy to o wyczerpywaniu się potężnego impulsu spadkowego, ale też przecież mówimy o wartości obrotów handlu przecenionymi akcjami. Trudno więc, aby ten obrót stale rósł. W piątek wartość transakcji podliczono na 1,48 mld PLN, podrożały akcje 59. spółek, potaniały 253.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Piątkowe dane z amerykańskiego wtórnego rynku nieruchomości mogły ucieszyć jedynie inwestorów pobieżnie przyglądających się bieżącej sytuacji - we wrześniu odnotowano wprawdzie wzrost sprzedaży domów o 5,5 proc., jednak druga strona medalu jest taka, że 35-40 proc. wszystkich transakcji wymuszona została przejęciami domów niewypłacalnych kredytobiorców przez banki. Nowojorskie indeks zakończyły tydzień spadkami o ponad 3 proc., a w poniedziałek w Azji chętnych do pozbywania się akcji również nie brakowało. Według prasowych doniesień największy amerykański fundusz emerytalny Calpers sprzedaje obecnie akcje niemal po każdej cenie, aby zdążyć ze spłatą zobowiązań wobec funduszy private equity, a pogłoski głoszą, że gotówka w General Motors i Chrysler, które zabiegają o połączenie, powinna wystarczyć na rok działalności (gdyby fuzja nie doszła do skutku).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: