eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Finansowanie inwestycji: jak wybrać model?

Finansowanie inwestycji: jak wybrać model?

2008-10-10 13:56

Przeczytaj także: Fundusze VC a dezinwestycja


W grupie ryzyka ponoszonego wyłącznie przez konsorcjantów należy wymienić ryzyko kredytowe. Ryzyko to traktuje się jako podstawowe ryzyko każdego kapitałodawcy, jednakże w odniesieniu do specyficznej formy konsorcjum wymaga uściślenia. Konsorcja powstają min. w celu zredukowania i repartycji ryzyka kredytowego, ponieważ w przypadku bardzo wysokich i długoterminowych kredytów inwestycyjnych nawet duże banki nie są w stanie przejąć na siebie całego ryzyka kredytowego. Konsorcjum rozkłada ryzyko kredytowe najczęściej w proporcji do finansowego zaangażowania się poszczególnych banków w udzielenie kredytu. Ryzyko to wzrasta proporcjonalnie do rozmiarów kredytu, okresu jego spłaty oraz zależy od przedstawionych zabezpieczeń. Kredyty udzielane przez konsorcja zabezpiecza się na ogól w ten sam sposób jak w przypadku kredytów zaciąganych w pojedynczych bankach. Udzielane przez konsorcja kredyty mogą być więc zabezpieczone wekslem, poręczeniem, gwarancją, zastawem na rzeczach lub prawach majątkowych, hipoteką itd. Wybór zabezpieczenia jest rezultatem uzgodnień między konsorcjum a kredytobiorcą. Zabezpieczenia mogą być ustanawiane na rzecz poszczególnych banków konsorcjalnych (mamy wówczas do czynienia z tzw. indywidualizacją zabezpieczeń), na rzecz konsorcjum jako całości lub na rzecz banku prowadzącego sprawy i reprezentującego konsorcjum.

Na koniec rozważań o ryzyku związanym z tym źródłem finansowania warto zaznaczyć, że pewne kategorie ryzyka dotykają zarówno kapitałodawców, jak i kapitałobiorcę. Z konsorcjum wiąże się również ryzyko finansowania dotyczące wyłącznie kapitałobiorcy. Jeśli konsorcjum nie ma możliwości odstąpienia od finansowania inwestycji, to cecha ta stanowi istotne ograniczenie ryzyka finansowania dla kapitałobiorcy. Ponadto, oferowane przez konsorcja promesy kredytowe na krótkoterminowe finansowanie pomostowe skutecznie zmniejszają ryzyko braku środków na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Promesa kredytowa może być w przyszłości zamieniona w kolejny kredyt konsorcjalny, co znacznie obniża ryzyko ponoszone przez kapitałobiorcę, a w szczególności ryzyko przerw w finansowaniu. Kredyt konsorcjalny ma jednak swoje słabe strony. Zawiązanie konsorcjum bankowego stwarza sytuację, w której siła przetargowa kapitałobiorcy jest znacznie osłabiona przez tzw. solidarność konsorcjalną. W takim przypadku często jest wyeliminowany element konkurencji pomiędzy potencjalnymi kapitałodawcami, którzy niemalże jednostronnie ustalają warunki kredytu.

fot. mat. prasowe




Inne rodzaje modeli finansowania inwestycji, a także wiele ciekawych informacji na temat samego procesu inwestycyjnego, znajdziesz w książce „Finansowanie inwestycji w teorii i praktyce” Anety Michalak (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008). Wszelkie skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy. Książkę znajdziesz w księgarni internetowej , wpisując w pole wyszukiwarki zwrot „inwestycje michalak”.

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: