eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Fundusze akcji i obligacji - umożenie 52mld USD

Fundusze akcji i obligacji - umożenie 52mld USD

2008-10-10 12:31

Fundusze akcji i obligacji - umożenie 52mld USD

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W zeszłym tygodniu 43,3 mld przypadło na umorzenia w funduszach akcji, a 8,8 mld na fundusze obligacji. Pieniądze trafiły do banków lokujących depozyty w papiery skarbowe.

Przeczytaj także: Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Bloomberg, który przytacza powyższe dane powołuje się na TrimTabs Investment Research i przypomina, że w październiku Amerykanie wycofali z funduszy 72,3 mld dolarów, a jednocześnie zdeponowali w bankach 185,5 bln dolarów. Działanie indywidualnych inwestorów w dużej mierze wyjaśnia przecenę giełdową - żaden rynek nie mógłby się oprzeć takiemu exodusowi. Z drugiej strony rosnąca baza depozytowa w bankach pozwala zachować nadzieję na szybkie rozwiązanie kryzysu płynnościowego - banki nie mogą bez końca kupować tylko papierów skarbowych, których rentowność jest niższa od oferowanych lokat.

SYTUACJA NA GPW


Czwartkowe notowania rozpoczęły się od zwyżki - rynek miał jeden dzień wytchnienia od silnej przeceny na innych giełdach. Szybko jednak okazało się, że zwyżka nie będzie trwała długo. Kiedy tylko WIG20 dotarł do najwyższego poziomu z sesji środowej podaż znów osiągnęła przewagę i nie oddała jej do końca sesji. Tym razem nie oglądaliśmy jednak panicznej wyprzedaży, a raczej punktowanie inwestorów pragnących kupić akcje. W efekcie WIG20 zdołał zachować wzrost (pierwszy od sześciu sesji), ale zakończył dzień 26 punktów poniżej poziomu otwarcia. Obroty podliczono na 1,6 mld PLN, były więc niższe niż dzień wcześniej, ale nadal bardzo wysokie. Podrożały akcje 144 spółek, potaniały 147.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Pierwsza reakcja rynków na globalne obniżki stóp procentowych była wręcz odwrotna do zamierzonego efektu. Banki wcale nie zaczęły chętniej pożyczać pieniędzy od siebie na wzajem, aukcje papierów rządowych rozchodzą się na pniu, a banki centralne, które z założenia powinny być dawcą kapitału ostatniej szansy są właściwie jedynymi instytucjami skłonnymi do udzielania kredytów. AIG w kilkanaście dni "spożytkował" 85 mld USD państwowej pożyczki i zgłosił zapotrzebowanie na kolejne 37 mld USD. Historia pisze się na naszych oczach - dokładnie rok temu amerykańskie indeksy ustaliły nowe szczyty hossy, a wczoraj po ponad siedmioprocentowej przecenie znalazły się najniżej od 2003r. NIKKEI drugi raz w tym tygodniu spadł o ponad 9 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Kurs złotego traci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: