eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD dynamicznie spadł

Kurs EUR/USD dynamicznie spadł

2008-10-01 12:54

Kurs EUR/USD dynamicznie spadł

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Giełdy odreagowały ostatnie spadki w związku z nowymi nadziejami na plan ratunkowy. W dalszym ciągu należy spodziewać się dużej zmienności oraz rynku reagującego głównie na nadchodzące wiadomości.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Niezależnie od kwestii planu ratunkowego akcje powinny nadal być pod presją w średnim terminie ze względu na rosnące umorzenia jednostek w funduszach inwestycyjnych oraz utrzymywanie się dużej niepewności.

Wczorajszy dynamiczny spadek EURUSD był prawdopodobnie związany z końcem kwartału. Silny popyt na dolary ujawnił się dramatycznym skokiem w cenie dolarów na O/N. W najbliższym czasie rynek może się nieco uspokoić w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję ECB oraz piątkowy raport z rynku pracy. Dane z rynku pracy powinny pokazać kolejny wyraźny spadek zatrudnienia oraz możliwy wzrost stopy bezrobocia (rynek spodziewa się utrzymania się stopy bezrobocia na poziomie 6,1%).

Dzisiaj na rynek napłynęło sporo danych makroekonomicznych. Indeksy PMI z sektora produkcyjnego z Eurolandu oraz poszczególnych krajów okazały się gorsze od oczekiwań, co potwierdza scenariusz recesyjny dla gospodarki europejskiej. Popołudniowe dane z gospodarki amerykańskiej mogą negatywnie zaskoczyć rynek. Zamrożenie rynku kredytowego będzie miało bardzo negatywny wpływ na realną gospodarkę.

Złoty odreagowuje ostatnie osłabienie w związku z poprawą sentymentu. Eksporterzy wykorzystują poziomy powyżej 3,40 do zabezpieczania ekspozycji walutowej. Rynek nadal jest mało płynny i możliwe są spore wahania. Notowania złotego w najbliższym czasie powinny być mocno skorelowane z EURUSD.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Wiceminister finansów podała, że po dziewięciu miesiącach tego roku deficyt budżetu wzrósł do 4,5 mld złotych. Zdaniem Suchockiej-Roguskiej na koniec roku deficyt osiągnie 22,9 mld złotych.
  • US: Indeks Chicago PMI ukształtował się we wrześniu na poziomie 56,7pkt. wobec oczekiwanych 54pkt. Poprzednia wartość: 57,9pkt.
  • US: Indeks zaufania konsumentów: 59.8pkt. , prognoza: 54.0pkt., wartość poprzednia: 56.8pkt.
  • US: Indeks S&P Case-Shiller o cenach domów (r/r): -16.3% , prognoza: -16.0%, wartość poprzednia: -15.9%.
  • GE: Zmiana bezrobocia we wrześniu: -29 tysięcy wobec oczekiwań na poziomie -18tys. Poprzednia wartość: -40 tysięcy.
  • SK: Bank Słowacji zdecydował, że nie zmieni stóp procentowych. Główna stopa wynosi nadal 4,25%.
  • UK: PKB w II kwartale: 1,5%r/r i 0,0%q/q wobec oczekiwań na poziomie 1,4%r/r i 0,0%q.q. Poprzednia wartość: 1,4%r/r i 0,0%q/q.
  • E-Z: Inflacja w strefie euro wyniosła we wrześniu według wstępnych szacunków 3,6% w skali roku wobec 3,8% w poprzednim okresie.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: