eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

2008-09-26 13:11

Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika z analizy Oferty.net i Open Finance dotyczącej cen mieszkań oferowanych do sprzedaży, sierpień zaowocował znacznym, ponad 5-procentowym spadkiem średniej ceny metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Gdyni (-399 PLN). O ponad 4%, tj. 469 PLN spadła także średnia cena ofertowa w sąsiednim Sopocie. Ten kurort jednak, z ceną na poziomie 10 955 PLN/m2, wciąż pozostaje najdroższą lokalizacją w ogólnopolskim rankingu.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - lipiec 2008

Spadki średnich cen ofertowych o ponad 100 PLN na każdym metrze kwadratowym nastąpiły w minionym miesiącu również w Opolu (-3,2%), Gdańsku (-2,5%) i Olsztynie (-2,2%). W tym samym okresie o 150 PLN w przeliczeniu na m2 wzrosła średnia cena ofertowa mieszkań we Wrocławiu (2,1%) i o blisko 230 PLN w Rzeszowie (4,7%).

Średnia cena mieszkania oferowanego do sprzedaży na największym - warszawskim rynku wtórnym była w sierpniu wyższa od lipcowej o 0,9% i wyniosła 9 599 PLN/m2. Sierpień tradycyjnie już uchodzi za sezon ogórkowy na rynku sprzedaży nieruchomości. Wielu potencjalnych klientów udaje się w tym czasie na urlop, myśli innych zaprzątnięte są przygotowaniem pociech do nowego roku szkolnego. Sprawy związane z zakupem mieszkań schodzą na dalszy plan. Choć ograniczenie popytu nie przynosi natychmiastowego skutku w postaci obniżek cen to jednak wpływa na wydłużenie czasu sprzedaży nieruchomości. Dopiero długotrwały brak zainteresowania ofertą ze strony klientów poszukujących skłania oferentów do przecen. Te obejmują w pierwszej kolejności mieszkania w mało atrakcyjnych lokalizacjach, o niskim standardzie oraz te, których cena wyjściowa znacznie odbiegała od cen podobnych mieszkań w tej samej lokalizacji.

Kredyt w złotych - sporo zmian

Choć ostatni miesiąc nie wpłynął dramatycznie na wysokość stóp WIBOR, o którą opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych nominowanych w złotych, to jednak okres sam w sobie był burzliwy, a skutki burzy będą odczuwalne przez obecnych i przyszłych kredytobiorców - tłumaczy Emil Szweda z Open Finance. Chodzi o wzrost kosztów pieniądza na rynku międzybankowym oraz o deklarację wstąpienia Polski do strefy euro.

Na początek Open Finance zwraca uwagę na stawki WIBOR, bo ich wysokość wpływa na raty kredytowe osób już spłacających swoje nieruchomości. Od połowy sierpnia stopa wzrosła o 6 pkt bazowych do 6,59 proc. To niezwykle skromna reakcja na zawirowania na światowym rynku pieniężnym i deklarację wstąpienia Polski do strefy euro, która oznacza znaczne opóźnienie w przewidywanym luzowaniu polityki monetarnej w Polsce.

W efekcie raty kredytów złotowych wzrosły o 0,6 proc. lub o 4 PLN dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN (wyliczenia dla kredytów 30-letnich). Konsekwencje kryzysu finansowego są więc dla kredytobiorców znikome.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: