eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego dynamicznie wzrósł

Kurs złotego dynamicznie wzrósł

2008-09-17 13:03

Wczoraj w godzinach wieczornych obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie polskiej waluty. Kurs EUR/PLN oddał z nawiązką całość wzrostów, które dokonały się na sesji europejskiej.

Przeczytaj także: USA: Fed pomoże AIG

RYNEK KRAJOWY


Wartość euro wyrażana w złotym spadła z poziomu 3,4200 na 3,3200. Kurs USD/PLN odnotował zniżkę o ponad 6 gr. w okolice 2,3400. Tak silna aprecjacja polskiej waluty była rezultatem spotkania pomiędzy przedstawicielami naszego rządu i Narodowego Banku Polskiego. Na spotkaniu tym ustalono, że wspomniane instytucje podejmą ścisłą współpracę w dążeniach zmierzających do przyjęcia wspólnej waluty już w 2011 r. Premier D. Tusk powiedział, iż rok ten, powinien być datą spełnienia kryteriów konwergencji i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wstąpienia Polski do strefy euro. Stwierdzenie to, co prawda, bardziej realnym terminem rzeczywistego przyjęcia wspólnej waluty czyni rok 2012, gdyż od zgody KE zwykle musi upłynąć przynajmniej kilka miesięcy, jednak to i tak bliższa od wcześniejszych prognoz data. Premier zapowiedział ponadto, że szczegółowy harmonogram działań rządu i NBP w tej kwestii poznamy w połowie października. Jeśli okaże się on w ocenie inwestorów możliwy do zrealizowania, to jego publikacja może być kolejnym impulsem do umocnienia złotego.

Zbliżająca się perspektywa przyjęcia euro powinna przyczyniać się w najbliższym czasie do dalszej aprecjacji złotego. Jednak przeszkodą w zrealizowaniu się takiego scenariusza jest możliwy ponowny wzrost wartości amerykańskiej waluty na światowych rynkach. Korekta w notowaniach dolara może już wkrótce dobiec końca. Jego aprecjacja prowadzi zwykle do osłabienia walut krajów wschodzących w tym złotego. W takiej sytuacji zbliżający się termin wstąpienia Polski do strefy euro może być zbyt słabym argumentem, by zahamować odpływ inwestorów z rynku polskiej waluty.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Mimo iż rynek spekulował o możliwości podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych w USA podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, wysokość kosztu pieniądza nie została zmieniona. Fed jednak nie omieszkał dokonać kolejnej interwencji - tym razem udzielił pomocy w wysokości 85 mld USD dla AIG - największej pod względem wielkości aktywów firmy ubezpieczeniowej w USA. Inwestorzy odebrali tę informację jako pozytywny sygnał - rynek kapitałowy zareagował wzrostami (USA i Azja). Natomiast reakcja rynku walutowego była ograniczona - w notowaniach pary EUR/USD obserwujemy konsolidację, kurs ten porusza się w kanale 1,4090-1,4240.

Z amerykańskiego sektora finansowego napłynęły informacje, które przez rynek zostały zinterpretowane jako korzystne. Pierwszą z nich jest wspomniana już wcześniej pomoc dla amerykańskiego ubezpieczyciela AIG. Przypomnijmy, iż w poniedziałek obniżono ratingi dla tego podmiotu, przez co zwiększyły się obawy inwestorów o to czy przetrwa on zawirowania, które od ponad roku mają miejsce w sektorze finansowym. Po podaniu wspomnianej informacji uczestnicy rynku chociaż na chwilę mogli odetchnąć z ulgą. Do poprawy atmosfery przyczyniły się równiez doniesienia o przejęciu części Lehman Brothers przez trzeci pod względem wielkości bank w Wielkiej Brytanii- Barclays.

Na wieści te kurs EUR/USD jednak nie zareagował spadkami. O godzinie 9.00 kurs tej pary walutowej przekraczał 1,4200. Zdecydowanie większą reakcję obserwowaliśmy w notowaniach pary USD/JPY. Ze względu na poprawę atmosfery na światowych rynkach inwestorzy powrócili do transakcji typu carry trade, wskutek czego jen stracił na wartości względem dolara. Kurs USD/JPY z rana kształtował się w pobliżu 106,00.

Dzisiaj na rynek nie napłynie zbyt dużo istotnych danych makroekonomicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na bilans handlowy ze strefy euro (godzina 11.00) oraz na publikowane o 14.30 dane z amerykańskiego rynku nieruchomości- pozwolenia na budowy domów oraz rozpoczęte budowy domów. Ostatnią pozycją wśród dzisiejszych wskaźników gospodarczych, jest publikowana o 16.35 tygodniowa zmiana zapasów paliw w USA. W dużym stopniu jednak inwestorzy ponownie oczekiwać będą na wieści z amerykańskiego sektora finansowego, wobec czego odczyt wspomnianych danych może zostać zignorowany.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: