eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek walutowy i surowców VIII 2008

Rynek walutowy i surowców VIII 2008

2008-09-10 12:17

Latem 2007 r. rozpoczął się kryzys finansowy w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach, osłabiając dolara jednocześnie spekulacyjnie wzmacniając rynki surowcowe, przede wszystkim rynek ropy naftowej. Natomiast lato 2008 r., a szczególnie sierpień, pamiętane będzie dzięki gremialnemu odwróceniu trendów na rynkach surowcowych i walutowych - wynika z raportu NWAI.

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców I 2009

Główne wydarzenia makro w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami RPP kolejny raz postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Niemniej podkreślony został fakt, iż podejście Rady nadal jest restrykcyjne, choć w nieco mniejszym wymiarze ze względu na wyraźne spadki cen surowców energetycznych na światowych giełdach.

Dynamika PKB wyniosła w drugim kwartale 5,8% r/r. Miara inflacji bazowej ustabilizowała się na poziomie 2,2%. Wykluczenie w tym wskaźniku cen energii oraz żywności pozwala wyizolować segment, na który Rada może mieć wyraźny wpływ. Brak niepokojącej dynamiki wskaźnika bazowego może sugerować stonowanie jastrzębiego nastawienia niektórych członków. Roczny wskaźnik inflacji wzrósł w lipcu zgodnie z oczekiwaniami do 4,8% z 4,6% odnotowanych w czerwcu. Spadki cen surowców energetycznych na giełdach światowych oddalają widmo silnego wpływu podażowego. Analitycy umiarkowanie podchodzą również do siły efektu „drugiej rundy”.

Dynamika wynagrodzeń w lipcu wyniosła 11,6% r/r wobec 12,0% odnotowanych w czerwcu. Natomiast sprzedaż detaliczna rosła w lipcu w tempie 14,3% r/r. Dynamikę 14,2% odnotowano miesiąc wcześniej.

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w lipcu wyniosła 5,6%, co wyraźnie zaskoczyło rynek, który oczekiwał odczytu na poziomie ponad 7,0%. Taki poziom w zestawieniu z poprzednimi wartościami nakreśla spadkowy trend, który pokrywa się z widocznym spowolnieniem również w całej europejskiej gospodarce. Wzrost rocznej dynamiki wielkości depozytów gospodarstw domowych do 24,6% będący m.in. efektem silnej dynamiki umorzeń w funduszach inwestycyjnych, doprowadził do wysokiej rocznej dynamiki wzrostu podaży pieniądza, kształtującej się na poziomie 16,5%. W ujęciu miesięcznym przyrost wyniósł 1,5%.

Polski PMI w lipcu nadal utrzymał się poniżej 50 punktów zniżkując do 46,4 pkt (47,9 pkt odnotowano w czerwcu). Najbardziej widoczny wpływ miał składnik nowych zamówień oraz prognozowanego eksportu, gdzie widoczny jest negatywy wpływ mocnego złotego. Odczyt wskaźnika, podobnie jak pesymistyczne PMI w pozostałych europejskich, odzwierciedlają spodziewane obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego w regionie.

Deficyt handlowy wzrósł do 1.706 mln EUR, ze względu na niespodziewany wzrost importu o 20,2% r/r, wobec prognozowanych 17,5% r/r przy symultanicznym osłabieniu rocznej dynamiki eksportu do 16,1%, przy prognozach na poziomie 17% r/r.

Rynek walutowy

W sierpniu w zasadzie nie sprawiało ekonomistom wiele problemów zdiagnozowanie sytuacji na rynku EUR/USD. Wyraźnie słabnąca gospodarka Eurolandu na tle przyzwoitej kondycji USA przy jednoczesnej emisji komunikatów o możliwym zacieśnianiu polityki przez Fed zachęciła do kupowania dolara. Z 1,56 płaconych za europejską walutę na początku miesiąca, już w jego połowie płacono 1,46 USD. Na tym pułapie zwolennicy euro doszli do głosu, jednak fundamenty pozostały niezmienione. Dlatego też odreagowanie zdołało wynieść kurs jedynie do okolic 1,48. Następnie kurs powrócił do 1,46.

Kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych ma się w opinii inwestorów relatywnie lepiej niż japońska. Kraj kwitnącej wiśni zmaga się przy tym ze sporą inflacją (2,3% r/r), jednak bank centralny ma w tym wypadku niemal związane ręce. Potencjalne zacieśnienie polityki pieniężnej mogłoby spowodować zapaść gospodarki, która już jest w bardzo słabej kondycji. Kurs USD/JPY zatem na bazie tych czynników kontynuował wzrosty, osiągając w ramach miesięcznego szczytu okolice 110,00.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: