eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KNF: sektor bankowy I-VI 2008

KNF: sektor bankowy I-VI 2008

2008-09-10 00:59

Sytuacja sektora bankowego po pierwszym półroczu 2008 roku pozostaje relatywnie korzystna i stabilna - wynika z raportu o kondycji polskich banków opracowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przeczytaj także: Fitch: polski sektor bankowy w dobrej formie

W I półroczu 2008 r. utrzymało się wysokie tempo wzrostu polskiej gospodarki (według wstępnych szacunków GUS tempo wzrostu PKB w I półroczu 2008 r. wyniosło 6,0 proc.). Sytuacja gospodarcza kształtowała się dość korzystnie, przy czym pojawiły się sygnały wzbudzające niepokój - dalszy wzrost presji inflacyjnej oraz wyraźne osłabienie tempa wzrostu wyników finansowych sektora przedsiębiorstw, jak też wzrost liczby przedsiębiorstw wykazujących straty.

Na rynku nieruchomości nastąpiła stabilizacja cen, która stopniowo przekształca się w ich spadek, co należy uznać za korzystne z punktu widzenia konsumentów, gospodarki (wydatki związane z obsługą kredytów będą niższe, a tym samym więcej środków będzie przeznaczonych na konsumpcję innych dóbr), jak też działalności banków (będą mogły udzielić więcej kredytów, a ryzyko związane z ich udzieleniem będzie niższe). O spadku cen świadczą zarówno „ukryte” formy obniżek w postaci promocji, „wykończenia lub garażu w cenie”, „cen do negocjacji”, jak też „jawne” obniżki w postaci zmiany cen ofertowych w niektórych projektach deweloperskich (wielu deweloperów ma duże możliwości redukcji cen). Pośrednio świadczy o tym również deklaracja wstrzymania realizacji kolejnych projektów przez niektórych deweloperów, co przez ograniczenie przyszłej podaży może wpłynąć na zahamowanie spadku cen.

Przeciętne ceny mieszkań na rynku wtórnym prezentowane w raportach pośredników na rynku nieruchomości oraz pośredników finansowych nie zawsze oddają faktyczny obraz rynku. Ze względu na błędy metodologiczne popełnione przy opracowywaniu tych raportów przedstawiają one zawyżone dane. Ponadto należy mieć na uwadze znaczące odchylenia w dół pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną.

Jak wskazuje raport KNF, sytuacja na rynku finansowym kształtowała się pod wpływem zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP oraz wydarzeń na globalnych rynkach finansowych wynikających z kolejnych odsłon kryzysu subprime. Na rynku walutowym miała miejsce dalsza aprecjacja złotego, który osiągnął najwyższe poziomy w ostatnich latach w stosunku do głównych walut.

Załamanie koniunktury na rynku akcji sprzyjało wzrostowi depozytów w sektorze bankowym, ale z drugiej strony wpłynęło negatywnie na dochody banków z tytułu prowizji i opłat za pośrednictwo w obrocie na rynku kapitałowym oraz za zarządzanie aktywami finansowymi. Bessa ma również niekorzystny wpływ na inne obszary gospodarki, m.in. na skutek ograniczenia możliwości pozyskania najtańszego źródła finansowania w drodze emisji akcji, czy też możliwości ograniczania konsumpcji przez niektóre gospodarstwa domowe w związku ze spadkiem wartości ich aktywów. Z drugiej strony należy stwierdzić, że bessa ma również aspekty pozytywne, m.in. w postaci urealnienia wyceny spółek, czy też wzrostu świadomości ryzyka związanego z operacjami na rynku kapitałowym.

 

1 2

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: