eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrost gospodarczy w euro - dzisiaj dane

Wzrost gospodarczy w euro - dzisiaj dane

2008-09-03 11:45

Wzrost gospodarczy w euro - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mamy szanse przekonać się dziś, jak wiele dzieli gospodarkę amerykańską od unijnej jeśli chodzi o tempo rozwoju. Ekonomiści spodziewają się, że PKB w strefie euro spadł o 0,2 proc. w II kw.

Przeczytaj także: Inflacja w Szwajcarii - dzisiaj dane

Oczywiście również Polska może porównywać się do krajów zachodnich czy krajów w regionie, by dojść do wniosku podobnego co dzisiejsza "Gazeta Prawna", która twierdzi, że spowolnienie gospodarcze w Polsce będzie miało łagodny charakter. Zobaczymy, bo sporo zależy przecież od kondycji naszych sąsiadów. A dziś poznamy indeksy PMI dla sfery usług w eurolandzie (oczekiwany spadek do 48 pkt), oraz sprzedaż detaliczną strefy euro za lipiec (spodziewany wzrost o 0,1 proc.). Po południu raport Chalangera o rynku pracy w Stanach oraz zamówienia fabryczne w USA.

SYTUACJA NA GPW


Również we wtorek rano wydłużenie sesji o pół godziny nie wydawało się trafionym pomysłem, bo na GPW niewiele się działo, indeksy spadały przy niskich obrotach. Szybko jednak nadeszło przebudzenie - spadająca cena ropy naftowej zmobilizowała wielu inwestorów w Europie do kupowania akcji i GPW nie była na tym tle wyjątkiem.

Kupujący osiągnęli przewagę i nie oddali jej niemal do końca sesji. Warto odnotować, że WIG20 pokonał wczoraj średnią z 50 sesji, a w ciągu czterech dni zyskał 6 proc. Jednak najważniejszy test dopiero przed nim - 2750 pkt to szczyt z przełomu lipca i sierpnia. Jego pokonanie da podstawę do twierdzenia o zmianie trendu średnioterminowego na GPW.

Wczoraj podrożały akcje 191. spółek, potaniały 99. Przewaga obrotów po stronie drożejących jak 2 do 1.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy wskazywały w środę na bardzo udane otwarcie notowań za oceanem i rzeczywiście tuż rozpoczęciu sesji S&P 500, NASDAQ i DJIA zyskiwały na wartości prawie 2 proc. Później było już tylko coraz gorzej, a na koniec dnia optymizm zupełnie wyparował i indeks spółek technologicznych spadł o 0,8 proc., a indeks szerokiego rynku stracił 0,4 proc.

Najmocniej taniały spółki z branży energetycznej i surowcowej, ponieważ w obliczu przeceny ropy naftowej oraz metali przemysłowych o kilkadziesiąt procent poprawa wyników finansowych z okresu hossy graniczy dla nich z cudem, ale o ponad 3 proc. na wartości stracili również potentaci w handlu elektronicznym Yahoo, eBay czy Dell, co odzwierciedla obawy o słabą kondycję budżetów gospodarstw domowych. W Azji NIKKEI zyskał w środę 0,6 proc., jednak już w Chinach, Korei Południowej, Singapurze czy Australii dominowały giełdowe niedźwiedzie.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: