eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: PKB wzrośnie o 2,7%?

USA: PKB wzrośnie o 2,7%?

2008-08-28 11:51

USA: PKB wzrośnie o 2,7%?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nie o 1,9 lecz o 2,7 proc. ma wzrosnąć amerykański PKB w II kwartale. Stawiałoby to w nieciekawym świetle gospodarkę strefy euro, która rozwija się znacznie wolniej.

Przeczytaj także: Stopy procentowe w Polsce bez zmian?

W tle danych makroekonomicznych wypływa więc temat notowań walutowych. Już wczoraj na konferencji RPP mówiono o potencjalnych skutkach rozdźwięku między amerykańską i europejską gospodarką, która może skutkować umocnieniem dolara, a przez to osłabieniem złotego (o tym mówiono w kategorii hipotez). Co prawda mogłoby to wywrzeć ozdrowieńczy wpływ na kondycję i polskich i europejskich eksporterów, ale także odbić się na kredytobiorcach. Już teraz Polacy są winni bankom ok. 40 mld franków szwajcarskich, co oznacza, że kupujemy co miesiąc ok. 1,4 mld franków aby spłacić raty. W swojej masie te pojedyncze transakcje mogą wcześniej czy później wpłynąć na notowania CHF/PLN.

SYTUACJA NA GPW


Słabo spisała się GPW na tle innych giełd europejskich. Podczas gdy w Londynie indeks zyskał 1,1 proc., większość giełd zachodnich zanotowała mniejsze, ale jednak zwyżki, WIG20 stracił 1,2 proc. (był słabszy nawet od BUX'a, który spadł o 0,4 proc.). W dodatku w czasie tej kolejnej spadkowej sesji wzrosły obroty, nie można już mówić, że te zniżki biorą się z przypadkowych transakcji.

Wczoraj obroty na całym rynku wyniosły 913 mln PLN - nie jest to dużo, ale jak na obecne warunki to potwierdzenie trendu spadkowego. WIG20 zdołał utrzymać się powyżej 2500 pkt, w tej chwili czysto psychologicznej bariery. Do dołka z połowy lipca indeks ma jeszcze 100 pkt (4 proc.). mWIG40 i sWIG80 też mają pewien zapas do swoich dołków z lipca, ale trudno się w tym doszukiwać powodów do optymizmu.

Wczoraj podrożały akcje 118 spółek, potaniały 154. Przewaga obrotów po stronie papierów taniejących.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Inwestorzy nie chcą handlować akcjami nie tylko na warszawskiej giełdzie, bowiem problem niskich obrotów dotyka również Wall Street oraz rynki Europy Zachodniej. Niepewna przyszłość największych gospodarek utrudnia lokowanie pieniędzy także na rynku długu, gdzie rentowność obligacji państwowych jest coraz niższa, natomiast obligacje komercyjne ze względu na rosnący odsetek bankrutujących firm są zbyt ryzykowne. Według ostatniego raportu Merrill Lynch zarządzający funduszami inwestycyjnymi na świecie zaparkowali w gotówce w tym roku już ponad 5 proc. wartości portfeli - takiej masowej awersji do ryzyka nie obserwowaliśmy od zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. W środę w USA przeważali jednak kupujący akcje i indeksy zyskały na wartości ok. 0,8 proc., ale już w Azji zdania były bardziej podzielone, bo NIKKEI wzrósł zaledwie o 0,1 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: