eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kryzys na rynkach trwa już rok

Kryzys na rynkach trwa już rok

2008-08-25 13:39

Kryzys na rynkach trwa już rok

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ostatnim wywiadzie dla prasy guru świata finansów Warren Buffet stwierdził, że w rok po wybuchu kryzysu rynek wie już kto jest "nagi" a Wall Street to prawdziwa "plaża naturystów".

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Niestety nic nie wskazuje na to, żeby instytucje borykające się z problemami nagle zostały cudownie uzdrowione. Wywiera to negatywny wpływ na poziom zaufania wśród uczestników rynku. Spready na rynku kredytowym są bliskie historycznych rekordów. Najbardziej korzystają na tym najpłynniejsze amerykańskie papiery skarbowe. Dekoniunktura na Wall Street trwa mimo znaczącego odbicia niektórych spółek finansowych. Zwiększa to zainteresowanie walutami, które są bardzo płynne i ostatnio charakteryzują się dużą zmiennością. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich tygodni ruchy na głównych parach miały zakres około 10%.

W nadchodzącym tygodniu na rynek napłynie seria bardzo istotnych danych makrokonomicznych. Powinno to ograniczyć wahania na główych parach walutowych. Dolar będzie reagował przede wszystkim na notowania ropy, dane z rynku nieruchomości, protokół z posiedzenia FOMC oraz zamówienia na dobra trwałego użytku. Spodziewamy się utrzymania ostatnich zakresów na EURUSD (1,46-1,49). Przed dalszym ruchem rynek zazwyczaj formuje bazę.

Źródłem ostatnio obserwowanego umocnienie dolara do pozostałych głównych walut jest przede wszystkim zaskakująca dla rynku słabość gospodarki europejskiej, brytyjskiej i australijskiej. Trwający kryzys na rynkach finansowych zwiększa popyt na najbardziej płynne i "bezpieczne" amerykańskie papiery skarbowe co sprzyja dolarowi.

Złoty pozostaje pod lekką presją ze względu na obawy, że spowolnienie w gospodarkach do których kierowany jest eksport przełoży się w końcu na znaczące spowolnienie u nas. Rynek wyczekuje na komunikat po posiedzeniu RPP w środę.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Z wyników opublikowanych w piątkowym MSiG wynika, że w czerwcu za podwyżką stóp procentowych o 25pb głosowali wszyscy członkowie RPP.
  • E-Z: Zamówienia w przemyśle strefy euro spadły w czerwcu o 0,3% licząc miesiąc do miesiąca i o 7,4% w skali roku.
  • US: Podczas piątkowego przemówienia w Jackson Hole Bernanke zaznaczył, że stopy są 'stosunkowo niskie' majac na uwadze wysoką inflację.
  • UK: PKB w II kwartale: 0,0%q/q i 1,4%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,1%q/q i 1,4%r/r. Poprzednia wartość: 0,2%q/q i 1,6%r/r.
  • UK: Prywatna konsumpcja: -0,1% wobec oczekiwań na poziomie 0,5% w II kwartle. Poprzednia wartość: 1,3%.
  • UK: Wydatki rządowe: 0,4% wobec oczekiwanych 0,5% w II kwartale. Poprzednia wartość: 1,0%.
  • E-Z: Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu wzrósł w sierpniu do 47,5pkt. z 47,7pkt. w lipcu.
  • PL: GUS podał, że prognozy koniunktury w przemyśle i budownictwie są nieco mniej optymistyczne od lipcowych

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Przeczytaj także

Ceny ropy spadły

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: