eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji czeka na impuls

Rynek akcji czeka na impuls

2008-08-22 13:06

Diagnoza sytuacji na giełdach po czwartkowej sesji nie zmieniła się. Sesje nie miały większego znaczenia, na co oprócz niewielkich zmian, wskazują również bardzo niskie obroty - zarówno u nas, jak i w USA.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny coraz mniej popularny

Wciąż pozostajemy pesymistycznie nastawieni do akcji, co w Ameryce wynika z przełamania przez S&P 500 dolnej granicy formacji flagi, co zapowiada zniżkę nawet do 1150 pkt, a w Polsce z trudności z oddaleniem się WIG od silnego wsparcia, jakim jest luka hossy z dolnym ograniczeniem przy 39,8 tys. pkt. Wczoraj giełdy zmagały się z drożejącą ropą naftową i to wywoływało niepokój. Jednocześnie jednak pojawiające się dane w wielu przypadkach były lepsze od spodziewanych, co wpływało korzystnie na notowania. Widać znów coraz bardziej zarysowujące się kłopoty z interpretacją danych. Nawet jeśli wypadają lepiej od prognoz, to są gorsze niż miesiąc wcześniej. W realnych kategoriach to żadna pociecha, natomiast w sferze psychologicznej pewna ulga. Jej znaczenia nie przecenialibyśmy jednak, głównie dlatego, że tych lepszych od prognoz danych nie ma aż tak wiele. Zaliczyć można było do nich wskaźnik aktywności PMI dla sektora usług strefy euro. Wypadł nieco lepiej niż się spodziewano. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostał poniżej bariery 50 pkt, potwierdzając trudności w tej części gospodarki.

Natomiast z naszego punktu widzenia złym sygnałem był spadek wskaźnika w Niemczech poniżej 50 pkt, co zapowiada dalszą presję na naszą gospodarkę, wynikającą ze zwalniania gospodarki naszego największego partnera handlowego. Pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, ale tu również można mieć zastrzeżenia. W ujęciu realnym mamy spadek, a nie wzrost. Nieco lepsze były też dane o nowych bezrobotnych w USA, co nie zmienia jednak ogólnego trendu, który jest wzrostowy i nic nie wskazuje, by miał się odwrócić. W ten schemat wpisały się nasze dane o lipcowej inflacji bazowej. Wypadła zgodnie z oczekiwaniami, co jednak oznaczało wzrost do 3,5%. Trudno uznać to za dobry wynik.

Bilans wczorajszej sesji w Ameryce był efektem starcia między rosnącymi spółkami paliwowymi, które odrabiały silne straty z ostatnich tygodni, po tym, jak mocno w górę w ślad za taniejącym dolarem poszła ropa naftowa, a firmami finansowymi, które taniały po kolejnych zapowiedziach analityków strat odnotowanych na instrumentach finansowych. Cała giełda wczoraj zignorowała zwyżkę cen paliw, ale jak będzie, gdy pójdą jeszcze wyżej. Analiza indeksu CRB wskazuje na dotarcie z obecnych 404 pkt do 420 pkt. Miejsca jest więc jeszcze sporo. Przy wciąż obecnej presji inflacyjnej, którą wczoraj potwierdzały szwajcarskie dane o lipcowych cenach producenckich i importowych, które zwiększyły się aż o 4,9%, ponowna zwyżka notowań surowców nie może być dobrze przyjmowana przez giełdy. Niepokojącym sygnałem były wskaźniki wyprzedzające koniunktury w Ameryce, które spadły w lipcu aż o 0,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem. To zapowiada dalsze zwalnianie tamtejszej gospodarki w perspektywie kolejnych 6 miesięcy.

Wczoraj rynki akcji nie znalazły impulsu do mocniejszego ruchu. Dziś ze strony danych makroekonomicznych też będzie o niego trudno. Raczej może przyjść, jeśli już z rynku surowców. Uwagę przyciągnąć może też wystąpienia Bena Bernanke, szefa Rezerwy Federalnej. Pod względem danych gospodarczych ciekawy będzie przyszły tydzień, kiedy poznamy m.in. sprzedaż domów w USA, ostatnie minutes z posiedzenia Rezerwy Federalnej, PKB w II kwartale Stanów Zjednoczonych, czy wydatki i dochody Amerykanów w lipcu.

Najważniejsze wydarzenia z 21 sierpnia 2008 r.:
  • Sierpniowy indeks aktywności PMI dla przemysłu w strefie euro wzrósł do 47,5 pkt, a dla usług spadł do 48,2 pkt, w Niemczech było to odpowiednio spadek do 49,9 pkt oraz 50,6 pkt
  • Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii w lipcu nieoczekiwanie wzrosła o 2,1% r/r
  • Lipowa inflacja bazowa w Polsce sięgnęła 3,5%
  • Sierpniowy Philadelphia Fed w USA, wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii, wypadł prawie tak jak prognozowano i miał minus 12,7 pkt
  • Cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA były mniej więcej zgodne z prognozami - nastąpił wzrost o 432 tys.
  • Lipcowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA spadły aż o 0,7% m/m

Dziś na rynkach (21.08.08):
  • Czerwcowy bilans obrotów bieżących strefy euro
  • PKB Wielkiej Brytanii w II kwartale
  • Czerwcowe nowe zamówienia w przemyśle strefy euro

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: