eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara wyhamował wzrosty

Kurs dolara wyhamował wzrosty

2008-08-21 13:08

Kurs dolara wyhamował wzrosty

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wydarzeniem wczorajszego dnia były notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Decyzją BoE główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 5%, za czym głosowało siedmiu członków.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Blanchflower głosował za obniżką o 25pb, natomiast Besley za podwyżką o 0,25%. Głównym zmartwieniem dla członków MPC pozostaje zarówno wysoka inflacja, jak i niższe słaba kondycja gospodarki brytyjskiej. Najchętniej Bank Anglii pozostawiłby główna stopę procentowa na obecnym poziomie do końca roku, mając nadzieje, że obecne spowolnienie gospodarcze przyczyni się do wyhamowania presji inflacyjnej. Jakichkolwiek zmian w obecnej polityce monetarnej możemy się spodziewać, gdy inflacja zacznie spadać.

Waluta amerykańska handlowana była w zakresach, jednak wyraźnie widać, że dolar wyhamował wzrosty. USD wybił się z zakresów, natomiast indeks dolarowy obronił istotny opór w okolicach maksimów lokalnych z początku tego roku. Symptomem do długo wyczekiwanej korekty miała być kontynuacji wzrostów cen ropy i metali i tak tez się stało.

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się trzydniowa konferencja w Jackson Hole, na której spotykają się członkowie FED, ekonomiści i oficjele z banków centralnych na całym świecie. Rynki oczekują na jutrzejsze przemówienie szef Fed, które jest szczególnie atrakcyjne z tego względu, iż rok temu Bernanke zasugerował na nim, że Fed jest gotowy zacząć obniżać stopy procentowe. W rzeczywistości tak tez się stało i od września rozpoczął się cykl rozluźniania polityki monetarnej. Ponadto ze strefy euro zostaną opublikowane wstępne dane na temat indeksu PMI z sektora usług i sektora produkcyjnego oraz dane na temat sprzedaże detalicznej z Wielkiej Brytanii. Z Kanady poznamy inflację CPI, z Polski inflacje bazową natomiast z USA najistotniejsza będzie publikacja indeksu Fed z Filadelfii oraz indeks wskaźników wyprzedzających LEI.

Najważniejsze wiadomości


  • CA: Sprzedaż detaliczna bez aut: 1,4% w ujęciu miesiac do miesiaca wobec oczekiwań na poziomie 0,6%. Poprzednia wartość:0,4%.
  • PL: Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 5,6% w skali roku i spadła miesiąc do miesiaca o 3,4%.
  • CA: Sprzedaż detaliczna: 0,5% w ujęciu miesiac do miesiaca, odczyt zgodny z oczekiwaniami. Poprzednia wartość:0,4%.
  • US: Wnioski o kredyty hipoteczne: -1,5%. Poprzednia wartość:-1,5%
  • UK: Wynik głosowania:7-1-1.Siedmiu członków głosowało za utrzymaniem stóp na poziomie 5,0%, Blanchflower głosował za obniżką o 25pb a Besely za podwyżką o 25pb.
  • UK: Podaz pieniądza M4: 0,9%m/m i 11,2%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,5%m/m i 10,7%r/r. Poprzednia wartość:1,8%m/m i 11,4%r/r.
  • PL: Inflacja PPI: 0,1%m/m i 2,3%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,3%m/m i 2,6%r/r. Poprzednia wartość:0,5%m/m i 2,7%r/r.
  • PL: Członek RPP Stanisław Owsiak powiedział, że najwcześniej w pierwszym kwartale 2009r. Rada może zdecydować się na obniżki stóp procentowych.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: