eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja w Polsce bez zmian?

Inflacja w Polsce bez zmian?

2008-08-21 12:51

Inflacja w Polsce bez zmian?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ekonomiści zakładają, że inflacja bazowa wyniosła w lipcu 2,2 proc., a więc tyle samo co przed miesiącem. Byłby to kolejny argument w dyskusji o zachowaniu obecnych stóp procentowych.

Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa w Polsce

Koronny argument padł wczoraj - produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6 proc., co jest wynikiem słabszym od oczekiwań, a zarazem konsekwencją spowolnienia w Europie. Jest także nadzieją na to, że procesy inflacyjne uda się zahamować, skoro przedsiębiorstwa nie będą musiały zwiększać zatrudnienia i płac (wobec słabszego popytu). Póki co jednak płace rosną w dwucyfrowym tempie. Dziś poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora usług i produkcji w Europie. Oczekiwania nie są wysokie, obydwa wskaźniki mają znaleźć się w okolicach recesyjnych (poniżej 50 pkt).

SYTUACJA NA GPW


Wczorajsza sesja przyniosła skromne, bo skromne ale jednak odbicie na giełdach europejskich, a i GPW dostosowała się do tego ruchu. Co prawda od rozpoczęcia notowań do ich zakończenia WIG20 zyskał raptem 1 pkt, ale zawsze lepsze to od kolejnego dnia spadków.

Korekta wzrostowa nie była zatem silna, warto jednak zwrócić uwagę na obroty, które na całym rynku akcji sięgnęły prawie 1 mld PLN. Nie jest to co prawda oszałamiająca wartość, jednak wyraźnie większa niż w czasie poprzednich, spadkowych sesji. Można więc zatem mówić o pewnej mobilizacji kupujących tuż powyżej dołka z połowy lipca. Do twierdzenia, że obrona będzie udana jest jeszcze bardzo daleko, ale przynajmniej mamy jakąś odpowiedź byków na obecną sytuację. Wczoraj podrożały akcje 143 spółek, potaniały 148.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Po bardzo dużych wahaniach indeksy na Wall Street finiszowały o 0,6 proc. powyżej poziomów ze środy, było to w dużej mierze zasługą taniejącej ropy naftowej po danych o zaskakującym przyroście strategicznych zapasów ropy w USA.

Z perspektywy rynku akcji to niezbyt wiarygodna przesłanka do zakupów, ponieważ podstawowy wniosek płynący z tych danych podpowiada, że konsumenci i przedsiębiorcy zdecydowanie ograniczają wydatki na paliwa, które i tak w ubiegłym tygodniu były znacznie tańsze niż w połowie lipca. Notowania w Azji zdominowały niedźwiedzie - NIKKEI stracił 0,8 proc., Hang Seng 2,2 proc., a chiński B-Shares Shanghai spadał o 3,4 proc.

W Japonii w ubiegłym miesiącu eksport będący głównym kołem napędowym gospodarki wzrósł silniej niż prognozowano (o 8,1 proc.), ale co ciekawe Japończycy sprzedawali więcej towarów do Chin niż do USA.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: