eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara nadal rośnie

Kurs dolara nadal rośnie

2008-08-18 11:39

Analiza techniczna


EUR/PLN
Zeszły tydzień przyniósł znaczne odreagowanie ma parach złotówkowych. Eurozłoty zdołał przełamać poziome cenowy 3,30 i kontynuował wzrosty. Słabszy sentyment do walut rynków wschodzących, a także silne umocnienie się waluty amerykańskiej wywołało presję na PLN. Dodatkowo ostatnie dane o inflacji z Polski wskazują na możliwość obniżenia oczekiwań inflacyjnych. Obecnie EURPLN znajduje się na oporze wynikającym z 50% zniesienia fib na poziomie 3,3298, skąd możliwa jest niewielka korekta w okolice najbliższego wsparcia na poziomie 3,30. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 3,3520. Eurozłoty powinien pozostawać stabilny w oczekiwaniu na dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu – bardzo istotne ze względu na dalsze poczynania RPP.

EUR/USD

Ostatnie dane ze strefy euro wskazują na wyraźne spowolnienie. Silne euro i wysokie ceny surowców doprowadziły to pogorszenie się nastrojów wśród konsumentów, przy wciąż utrzymującym się wysokim koszcie pieniądza. Końcówka tygodnia przyniosła wybicie się z węższego zakresu wahań i nowe minimum lokalne na eurodolarze. Euro znajduje się na wyprzedanych poziomach, więc po kilkunastodniowej wyprzedaży powinno nastąpić wkrótce jakieś odreagowanie. Z powodu braku danych z Europy i USA dziś może być dość stabilnie na tej parze, z tendencją do umocnienia się dolara.

GBP/USD

Sierpniowy raport Banku Anglii został odczytany przez rynek jako gołębi. Perspektywy dla gospodarki brytyjskiej są złe, a dodatkowo dochodzi problem związany z nasilająca się presją inflacyjną. Wyższe ceny żywności i energii sprawiają, że inflacja CPI znajduje się znacznie powyżej celu inflacyjnego BoE na poziomie 2,0%. Dodatkowo ceny domów w Wielkiej Brytanii zanotowany największy roczny spadek. Po kilkunastodniowym spadku na GBPUSD oczekiwalibyśmy jakiejś korekty, jednak fundamentalnie może nie być do tego przesłane. Jednak z technicznego punktu widzenia znajdujemy się w istotnej strefie wsparcia 1,8660-80 wynikającej z nagromadzenia się istotnych poziomów geometrycznych (1:1 oraz projekcja 161,8% zniesienia całości wzrostów z poziomu 1,9328 na 2,0381), co może przyczynić się do odreagowania.

USD/JPY

W tym tygodniu zapoznamy się z decyzją w sprawie stóp procentowych w Japonii. Najprawdopodobniej stopy w lipcu pozostaną na niezmienionym poziomie 0,5%, jednak ze względu na pogarszająca się kondycję gospodarki japońskiej, wzrosły oczekiwania na możliwość obniżenia kosztu pieniądza jeszcze w tym roku. Technicznie USDJPY powinien kontynuować wzrosty w okolice górnej linii kanału wzrostowego Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicy 109,60, natomiast najbliższy opór wyznacza piątkowe maksimum lokalne.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: