eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Gospodarka światowa nadal słaba

Gospodarka światowa nadal słaba

2008-08-14 13:34

Środowe notowania na naszym parkiecie potwierdziły obawy przed zakończeniem odbicia. Po tym, jak dzień wcześniej WIG wykonał ruch powrotny po uprzednim zamknięciu luki hossy z końca lipca, wczoraj wyraźnie poszedł w dół.

Przeczytaj także: Wyniki finansowe bez większego znaczenia

To zły znak na przyszłość, choć trudno jeszcze mówić, by zapadły ostateczne rozstrzygnięcia. Tym bardziej, że aktywność inwestorów pozostawiała wczoraj sporo do życzenia. Wciąż więc zakładamy dwa scenariusze - pierwszy, że mieliśmy do czynienia z odbiciem podobnym do tych z poprzednich miesięcy, drugi, że wykonujemy korektę całego rocznego spadku. Natomiast odnośnie rynku amerykańskiego zakładamy tworzenie się formacji flagi na wykresie indeksu S&P 500, która zakłada, że trwający od połowy lipca wzrost będzie mieścił się między dwiema równoległymi liniami. Taki scenariusz raczej wyklucza ustanowienie nowego szczytu przez indeks.

Takie pesymistyczne podejście uzasadniają napływające wciąż wiadomości, które nie tylko pokazują słaby stan gospodarek na świecie, ale utwierdzają w przekonaniu, że ich stan się stale pogarsza. Najbardziej martwią wszelkie doniesienia dotyczące kondycji konsumentów, bo o to inwestorzy najbardziej się obawiają. Gorsza od oczekiwanej sprzedaż detaliczna w Ameryce w lipcu potwierdza stopniowy regres. Jednocześnie nie ustaje presja inflacyjna mimo że ropa od początku lipca tanieje. Ceny importowe w USA podniosły się aż o 21,6%, a po wyłączeniu cen paliw o 8%. W pierwszym przypadku był to najwyższy wzrost od początku zbierania takich danych, czyli od 1982 r., w drugim od 20 lat.

Widać więc, że radość ze spadających cen ropy naftowej była trochę przedwczesna. Wszak taniała ona już w lipcu, a we wskaźnikach inflacji jeszcze tego nie widać. Dlatego podtrzymujemy, że najważniejsza jest roczna dynamika zmian cen paliw, a nie bieżące zmiany cen. Uwagę zwracały informacje o wejściu Japonii, drugiej największej światowej gospodarki w recesję w II kwartale oraz alarmistyczny ton raportu Banku Anglii, przestrzegającego przed dalszym spowolnieniem. W Wielkiej Brytanii widać też problemy z rynkiem pracy - liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się w lipcu najbardziej od 20 lat. W strefie euro produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 0,5%, co również było mocno rozczarowującym wynikiem, najgorszym od 2003 r.

Dziś uwaga znów będzie się koncentrować na inflacji, tym razem w Ameryce. Wstępem do tych danych była dziś rano podana inflacja w Niemczech, która przekroczyła oczekiwania i dotarła do 3,5%.

Najważniejsze wydarzenia z 13 sierpnia 2008 r.:
  • Sprzedaż detaliczna w Chinach podniosła się w lipcu o 23,3%, bardziej od oczekiwań
  • Czerwcowa produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,5%
  • Cotygodniowy raport o liczbie kredytów hipotecznych w USA wykazał spadek o 1,5%
  • Lipcowa inflacja CPI w Polsce wyniosła 4,8%
  • Lipcowe ceny importowe w USA zwiększyły się aż o 21,6%
  • Lipcowa sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,1% m/m, a po wyłączeniu sprzedaży aut podniosła się o 0,4%
  • Wskaźnik zaufania globalnych inwestorów obliczany przez Bloomberga podniósł się w sierpniu z 10-miesięcznego minimum

Dziś na rynkach (14.08.08):
  • Niemiecki PKB w II kwartale zwiększył się o 1,7%
  • Lipcowa inflacja CPI w Niemczech przyspieszyła do 3,5%
  • Lipcowa inflacja CPI w strefie euro
  • Lipcowa podaż pieniądza w Polsce
  • Lipcowa inflacja CPI w USA
  • Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: