eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś inflacja w Niemczech, USA i strefie euro

Dziś inflacja w Niemczech, USA i strefie euro

2008-08-14 12:40

Dziś inflacja w Niemczech, USA i strefie euro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Już o 8 rano poznamy dynamikę wzrostu PKB w Niemczech - oczekiwania ekonomistów zatrzymały się na 1,6 proc. w skali roku. Skromnie, jak na największą gospodarkę Europy.

Przeczytaj także: Słabe dane PKB ze świata

Ale też Niemcy są siłą pociągową strefy euro. Trzy godziny później poznamy szacunek wzrostu PKB w eurolandzie i tutaj oczekiwania są nieco niższe - 1,5 proc. r/r. Ale już w ujęciu kwartalnym niemiecki PKB ma się obniżyć o 0,8 proc., a wspólnoty o 0,2 proc.

Poznamy także dane o inflacji - u naszego zachodniego sąsiada ma wynieść 3,3 proc. (tyle samo co w czerwcu), w Europie natomiast ma wzrosnąć do 4,1 proc. z 4,0 proc. miesiąc wcześniej. Również w USA podane zostaną dane o inflacji, która ma wzrosnąć o 0,4 proc. m/m, a oczyszczona z cen paliw i żywności o 0,2 proc. m/m. Czekamy też na ostatnie raporty kwartalne, a wśród nich na wyniki KGHM.

SYTUACJA NA GPW


Widzieliśmy wczoraj spadki na giełdach europejskich, widzieliśmy więc spadek indeksów i u nas, który powrócił po dwudniowej przerwie. Nie pomogły dobre wyniki PKN Orlen i lepsze od oczekiwań zyski Lotosu. Właśnie papiery spółek paliwowych ciążyły indeksowi, ale realizacja zysków dotknęła także akcje sektora bankowego. PKO BP stracił - co prawda rzutem na taśmę na końcowym fixingu - aż 5 proc. (także mimo świetnych wyników ogłoszonych kilka dni wcześniej).

Niezawodna w takich momentach jest ostatnio Telekomunikacja, która zyskując 1,5 proc., zminimalizowała nieco straty całego WIG20. Same spadki rozegrały się jednak przy umiarkowanych obrotach (907 mln PLN na całym rynku akcji), więc od biedy można je nazwać korektą wzrostu z pierwszej części tygodnia. W środę podrożały akcje 122 spółek, potaniały 160. Niewielka przewaga obrotów przy akcjach taniejących.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Według analityków Lehman Brothers Amerykanie wykorzystali do końca lipca ok. 87 proc. środków finansowych pochodzących z rządowego programu mającego na celu ożywienie konsumpcji, która jest głównym motorem gospodarki i można powiedzieć, że potwierdziły to dane o sprzedaży detalicznej (spadek o 0,1 proc. m/m). Kolejnym niepokojącym wskaźnikiem są zapasy niesprzedanych materiałów i produktów w firmach - te zwiększyły się w czerwcu o 0,7 proc. po wcześniejszym wzroście o 0,3 proc., a to pokazuje, że na sklepowych półkach zostaje coraz więcej.

W środę na Wall Street pozbywano się akcji spółek finansowych, na co wpłynęło obniżenie rekomendacji przez analityka z Merrill Lynch. Dow Jones Industrial Average spadł o 0,9 proc., S&P 500 o 0,3 proc., a w Japonii NIKKEI stracił 0,5 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: