eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 04-08.08.08

Rynki finansowe 04-08.08.08

2008-08-08 17:44

Rynki finansowe 04-08.08.08

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Banki centralne w strefie euro, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych zgodnie z oczekiwaniami analityków pozostawiły stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Bank Czech niespodziewanie obniżył koszt kredytu, co przełożyło się na silne osłabienie walut regionu – w tym polskiego złotego. Wynikami kwartalnymi mocno rozczarowali pożyczkodawcy hipoteczni Freddie Mac i Fannie Mae oraz największy ubezpieczyciel na świecie AIG.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.07-01.08.08

RYNEK WALUTOWY


Polski rynek walutowy

Inwestycją tygodnia bijącą wszystkie inne na głowę okazał się być dolar, którego notowania do złotego wzrosły o 5,5 proc. do 2,175 PLN - najwyższego poziomu od siedmiu tygodni. Wbrew wielu sugestiom przyczyn osłabienia złotego trzeba szukać na rynkach międzynarodowych. Inwestorzy od dawna już pozostają niewrażliwi na wypowiedzi rodzimych polityków co do kursu walut. Większe znaczenie dla nas miała konferencja prezesa ECB, który przyznał, że europejska gospodarka ma przed sobą trudny okres (o tym jednak niżej). W rezultacie umacniania się dolara na świecie złoty spadł także do euro (o 2,1 proc. do 3,276 PLN za euro) i franka (o 2,7 proc. do 2,02 PLN za CHF).

Zagraniczne rynki walutowe

W piątek euro było warte 1,503 USD - o 3,4 proc. mniej niż przed tygodniem i zarazem najmniej od lutego tego roku. Za przyczynę umacniania się dolara trzeba uznać nową fazę rozwoju sytuacji na rynkach finansowych i coraz bardziej wyraźne objawy spowolnienia gospodarczego w Europie. Mamy bowiem do czynienia z kontynuacją przeceny na rynku surowcowym, co umacnia dolara. Po drugie prezes ECB Jean Cloude Trichet powiedział w czwartek, że gospodarkę europejską czeka spowolnienie w najbliższym czasie, co trudno uznać za argument "za" kupnem europejskiej waluty. Był to czwarty tydzień z rzędu, kiedy dolar zyskiwał do euro. Wskaźniki techniczne już kilka miesięcy sugerowały możliwość umocnienia dolara, zatem istnieje ryzyko, że rozpoczyna się właśnie nowy średnioterminowy trend tej pary.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: