eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Karty kredytowe dla firm

Karty kredytowe dla firm

2008-08-01 13:06

Karty kredytowe dla firm

© fot. mat. prasowe

Grono banków oferujących karty kredytowe dla firm powoli się powiększa. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej formy finansowania bieżących wydatków już w ośmiu instytucjach. Lada moment kolejne trzy banki wprowadzą karty kredytowe do oferty - podaje Bankier.pl.

Przeczytaj także: Karty kredytowe dla firm

Karty kredytowe dla firm są produktem bardzo popularnym na Zachodzie Europy. U nas cieszą się na razie niesłabnącą popularnością wśród osób prywatnych. Banki wydały ich już ponad 8 milionów, a zadłużenie na kartach przekroczyło już 10 mld zł. Małym firmom proponuje je natomiast tylko osiem instytucji - Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, ING Bank Śląski, Lukas Bank, Bank Ochrony Środowiska, Citi Handlowy i DnB Nord. Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl wynika jednak, że kolejne banki planują poszerzyć swoją ofertę o tego typu produkty. Wkrótce kartę kredytową dla biznesu zaoferują Bank Millennium, mBank i MultiBank.

W ciągu ostatnich dwóch lat banki zmieniły swoje podejście do sektora małych przedsiębiorstw. Dziś liczą się nie tylko prężnie prosperujące firmy, ale również te dopiero rozpoczynające swoją działalność. Specjalnie dla nich przygotowywane są pakiety rachunków i oferty kredytowe. Coraz częściej banki proponują kredyty także start-up'om. Najpopularniejszą formą finansowania bieżących wydatków w firmie nadal jest limit kredytowy w rachunku. Karta kredytowa może się jednak okazać dla niego bardzo ciekawą alternatywą.

Konstrukcja karty kredytowej umożliwia skorzystanie z okresu bezodsetkowego. W zależności od banku jest to od 45 do 57 dni. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca spłaci w tym okresie zaciągniętą za pomocą karty pożyczkę, nie poniesie kosztów związanych z odsetkami. To idealne rozwiązanie dla firm otrzymujących nieregularnie płatności za faktury. Pozwala zachować płynność finansową bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Można oczywiście w takim przypadku skorzystać z limitu kredytowego w rachunku bieżącym, ale wtedy odsetki naliczane są od razu.

Oprocentowanie kredytu na kartach jest zróżnicowane. Najniżej oprocentowane karty ma Lukas Bank - 15 proc. dla transakcji bezgotówkowych. Jednak w przypadku konkurencji stawki nie są o wiele wyższe. PKO BP, BOŚ czy DnB Nord oferują 16 proc., ING Bank Śląski 17 proc., a Raiffeisen 17,40 proc.

W kilku instytucjach kartę można uzyskać bez żadnych opłat. Za darmo kartę oferuje ING Bank Śląski i DnB Nord. W Lukas Banku opłata za wydanie jest uzależniona od wybranego konta firmowego i też może wynosić 0 zł. Co więcej, niektóre banki wydają karty kredytowe także firmom, które nie prowadzą u nich rachunków bieżących. Tak jest na przykład w ING czy Citi.

Maksymalny limit kredytowy na karcie może wynosić nawet 150 tys. O tak wysoką kwotę mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Raiffeisen Banku. W DnB Nord limit wynosi 100 tys. W pozostałych instytucjach jest to 25-50 tys. Oczywiście nie oznacza, to że każda firma dostanie tak wysoki limit. Każdy bank indywidualnie ocenia klienta i przyznaje mu kredyt badając jego dotychczasową historię i oceniając zdolność.

fot. mat. prasowe


Karta jest produktem kredytowym, więc nie w każdym banku firma otrzyma ją rozpoczynając działalność. Czasami wymagane jest prowadzenie działalności przez określony czas, z reguły minimum rok. Na starcie kartę przedsiębiorca może uzyskać natomiast w ING Banku czy Citi Handlowym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: