eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości w Polsce - czerwiec 2008

Rynek nieruchomości w Polsce - czerwiec 2008

2008-07-24 12:37

Rynek nieruchomości w Polsce - czerwiec 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Analiza ofert mieszkań wystawionych do sprzedaży w serwisie Oferty.net w czerwcu wskazuje na utrzymujące się życzeniowe podejście sprzedających do kwestii cen wywoławczych ofertowych lokali. Mimo wyraźnego spadku popytu, zwiększonej podaży i, co za tym idzie, znacznego wydłużenia się czasu sprzedaży mieszkań, stawki ofertowe utrzymują się na stabilnym poziomie. W kolejnych miesiącach i w poszczególnych ośrodkach dochodzi zarówno do niewielkich wzrostów jak i do spadków cen - wynika z raportu Oferty.net i Open Finance.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - maj 2008

W ciągu ostatniego miesiąca najwięcej - o ponad 3% (a także o blisko 5% w ciągu ostatniego półrocza) spadły średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie. Podobny - ponad 3-procentowy spadek średnich cen w stosunku do maja nastąpił w Opolu.

W tym samym okresie wzrosły średnie stawki w Trójmieście; w Sopocie średnia cena ofertowa mieszkania w czerwcu była wyższa od ceny z maja o 2,4%, w Gdańsku o 2,9%, a w Gdyni aż o 4,6%.

Kredyty w złotych nie powinny już drożeć

Ostatni miesiąc przyniósł względną stabilizację na rynku i 3-miesięczny WIBOR, który jest podstawą dla większości kredytów udzielanych w złotym, wzrósł jedynie 0,04 pkt, osiągając poziom 6,61 proc. Należy pamiętać, że pod koniec czerwca Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, w tym również tę, która najbardziej powinna interesować kredytobiorców, czyli stopę redyskonta weksli, wynoszącą obecnie 6,25 proc. 3-miesięczy WIBOR oczywiście nie zareagował na tę podwyżkę, bowiem już wcześniej ją uwzględniał. Podobnie zresztą jak uwzględnia kolejną, która oczekiwana jest nie wcześniej niż we wrześniu (stąd 0,36-pkt przewaga WIBOR na stopą redyskonta weksli).

W najbliższym czasie nie spodziewamy się dalszego wzrostu cen kredytów hipotecznych w złotych - mówi Bernard Waszczyk z Open Finance. Przeciętne oprocentowanie takiego kredytu waha się obecnie od 7,5 do 7,6 proc. (zakładamy średnią marżę banku na poziomie 1 proc.) i jest ono zgodne z naszymi wcześniejszymi prognozami.

Według Open Finance kluczowym czynnikiem, który mógłby zmienić założenia, w oparciu o które przyjmujemy, że kredyty nie będą w najbliższym czasie dalej drożały, jest oczywiście inflacja, pompowana drożejącą ropą i żywnością. Ekonomiści powszechnie oczekują, że na skutek m.in. niskiej bazy z ubiegłego roku, szczyt inflacji przypadnie na sierpień. Dlatego bacznie wyczekujemy danych o inflacji w nadchodzących miesiącach, w tym zwłaszcza we wrześniu. Oczywiście także informacje za kolejne miesiące będą niezwykle ważne, bowiem już nieco mniej liczni ekonomiści zakładają, że na początku 2009 roku odnotujemy kolejny szczyt inflacji, po którym dopiero spodziewają się trwałego powrotu do celu inflacyjnego, czyli do okolic 2,5 proc.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: