eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak wyliczyć koszt alternatywny?

Jak wyliczyć koszt alternatywny?

2008-07-24 11:22

Przeczytaj także: Oszczędzanie: uporządkuj domowy budżet


SUBIEKTYWNY KOSZT ALTERNATYWNY

Zakładamy jednak, że naszym nadrzędnym celem jest maksymalizacja posiadanych środków. Możemy na to przeznaczyć środki już zgromadzone, czyli 50000 PLN. Do tego na obsługę kredytów i oszczędzanie miesięcznie możemy przeznaczyć kwotę 3757 PLN.

Mając takie założenia możemy sprawdzić jakie koszty i korzyści płyną z różnego ich rozdysponowania. Możemy również sprawdzić, jak wygląda koszt alternatywny naszych decyzji.

Co to jest koszt alternatywny?

Definicja za Wikipedią jest następująca:
„koszt alternatywny jest to wartość najlepszej z możliwych korzyści utraconej w wyniku dokonanego wyboru. Zatem koszt alternatywny:
  • jest zawsze ponoszony przez osobę podejmującą decyzję,
  • jest określony w chwili dokonywania wyboru,
  • ma charakter subiektywny.”

"Z przedstawionej definicji wynika, iż dodatkowym kosztem podjętej przez nas decyzji jest wartość najlepszej możliwości spożytkowania zasobów (w tym przypadku posiadanych środków pieniężnych) w wyniku dokonanego wyboru" – tłumaczy Sylwester Kowalski. - "Poznanie dokładnych kosztów naszej decyzji jest możliwe dopiero po wyliczeniu właśnie kosztu alternatywnego, czego większość z nas nie robi. I nie jest to dziwne, gdyż obliczenie kosztu alternatywnego nie jest proste ze względu na jego subiektywny charakter".

W opcji 1 [TABELA NR 2] posiadane środki wydatkujemy w następujący sposób: posiadane 50000 na przeprowadzenie prac remontowych, a nadwyżkę, w wysokości 1104, pomiędzy płaconą ratę, natomiast kwotę 3757 PLN przeznaczamy na inwestycję w program systematycznego oszczędzania. W opcji drugiej remont finansujemy z kredytu gotówkowego - w związku z tym na oszczędzanie przeznaczamy od razu 50000 PLN środków własnych oraz, po pięciu latach (spłata kredytu gotówkowego), kwotę jaką wydawaliśmy na obsługę kredytu gotówkowego. W opcji trzeciej na oszczędzanie przeznaczamy 50000 oraz różnicę pomiędzy ratą powiększonego kredytu hipotecznego a kwotą 3757 PLN.

Tabela nr 3 pokazuje wyniki, jakie osiągnęliśmy oszczędzając założone kwoty w każdej z opcji. Czas oszczędzania równy jest czasowi spłaty kredytu, czyli 30 lat. Środki oszczędzaliśmy wybierając bezpieczne instrumenty typu lokata bankowa z średnim rocznym oprocentowaniem 7%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: