eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Euro 2008 a ryzyko inwestowania

Euro 2008 a ryzyko inwestowania

2008-06-17 12:39

Przy okazji tych mistrzostw wyszło na jaw, że Polacy lubią "hazard" związany z obstawieniem wyników meczów. Według "Gazety Prawnej", która powołuje się na szacunki firmy bukmacherskiej Bet-at-home, nasi kibice wydadzą na zakłady podczas Euro 2008 ok. 30 mln euro. Co więcej, liczba Polaków korzystających z usług firm bukmacherskich systematycznie rośnie. Nawet po zakończeniu mistrzostw możliwości "hazardu" nie znikną i to nie tylko dlatego, że będzie można obstawiać wyniki meczów ligowych.

Przeczytaj także: Inwestowanie w mieszkania na wynajem najbardziej opłacalne w 2022 roku

Rynek finansowy w Polsce dynamicznie się rozwija, dzięki czemu inwestorzy mają do dyspozycji coraz więcej instrumentów finansowych o wysokim ryzyku. Na rynku pojawiają się też co prawda instrumenty, których konstrukcja zdaje się zaprzeczać tezie, że kto nie ryzykuje, ten nie zarabia, generalnie jednak oczekiwanie na wysoki zysk jest nieodłącznie związane z koniecznością podjęcia ryzyka.

Efekt dźwigni na rynku walutowym

Coraz bardziej popularne staje się w Polsce inwestowanie na rynku walutowym. Ma to związek z pojawieniem się kolejnych biur maklerskich wyspecjalizowanych w tzw. transakcjach foreksowych. Przykładem mogą być X-Trade Brokes czy TMS. Ich klienci mają możliwość inwestowania w kontrakty na waluty (także surowce) kwotowane na rynkach pozagiełdowych. Do rozpoczęcia inwestycji wystarczy zwykle kilka tysięcy złotych. Wnosząc depozyt o wartości 1000 zł inwestor nabywa kontrakt na różnice kursowe (CFD) o wartości 100 tys. euro czy dolarów. To instrument o podobnej specyfice co kontrakt terminowy. Daje bardzo wysoką dźwignię finansową, czyli szansę na duży zysk (w stosunku do zainwestowanej kwoty) w przypadku, gdy kurs obstawianej pary walut podąży w kierunku zakładanym przez inwestora, ale jednocześnie ryzyko wysokiej straty, gdyby zachowanie rynku okazało się niezgodne z przewidywaniem inwestorów.

Możliwość inwestowania w typowe kontrakty walutowe daje z kolei warszawska giełda. Notowane są tam obecnie kontrakty na euro/złoty oraz dolar/zloty. Dźwignia finansowa jest mniejsza niż w przypadku transakcji foreksowych.

Na GPW istnieje też możliwość zakupu innych kontraktów terminowych. Najpopularniejsze są kontrakty na WIG20. Istota inwestycji, podobnie, jak w przypadku walut, sprowadza się do zakupu za stosunkowo nieduży depozyt zabezpieczający kontraktu o znacznie większej wartości. Zatem ryzyko inwestycyjne również w tym wypadku potęgowane jest przez efekt dźwigni finansowej. Osoba, która kupiła kontrakt, zobowiązana jest codziennie do uzupełnienia depozytu, w przypadku, gdy kurs rozliczeniowy (wartość kontraktu pomnożona przez 10 zł) jest niższy od ceny z poprzedniego dnia. Gra kontraktami na WIG20 wymaga wiedzy dotyczącej instrumentów pochodnych, ale również samej giełdy. Warto jednak zdobyć tę wiedzę, gdyż kontrakty dają możliwość zarabiania zarówno na spadkach jak i zwyżkach kursów akcji.

Z punktu widzenia strategii inwestycyjnych najbardziej istotne są zmienność notowań, do których trzeba dopasować skalę zaangażowania na rynku. Strategie inwestycyjne różnią się także w zależności od tego, czy gracz jest tzw. daytraderem, wykorzystującym zmiany kursów w ciągu dnia, czy raczej inwestuje zgodnie z panującymi trendami, przetrzymując pozycje przez dłuższy czas.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: