eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy przelew z karty kredytowej się opłaca?

Czy przelew z karty kredytowej się opłaca?

2008-06-16 12:14

Czy przelew z karty kredytowej się opłaca?

© fot. mat. prasowe

Część kart kredytowych prócz możliwości płacenia za zakupy, wybierania pieniędzy z bankomatu, daje jeszcze możliwość wykonania przelewu z rachunku karty.

Przeczytaj także: Karta kredytowa pomocna w oszczędzaniu

Najlepszym sposobem na korzystanie z karty kredytowej jest używanie jej do płatności bezgotówkowych, czyli opłacania rachunków w sklepach, czy punktach usługowych. Od takich płatności bank nie nalicza od razu odsetek i czeka do zakończenia okresu rozliczeniowego. A potem, jeśli cały dług naliczony w tym czasie zapłacimy od razu, nie musimy się obawiać żadnych odsetek. Ten czas od rozpoczęcia okresu rozliczeniowego do dnia spłaty wynosi zazwyczaj pięćdziesiąt kilka dni i nosi nazwę „grace period”. Klient, który mieści się w tym okresie ze spłatą, korzysta z karty w sposób najbardziej dla niego opłacalny.

Na drugim biegunie mamy transakcje gotówkowe, czyli na przykład wybieranie pieniędzy z bankomatu. To akurat nie będzie się opłacało, bo nie dość, że zapłacimy prowizję za skorzystanie z bankomatu, to jeszcze odsetki będą naliczane od razu. A oprocentowanie na kartach kredytowych do najniższych nie należy, i często przekracza 20 proc. w skali roku.

Część banków umożliwia również wykonywanie przelewów z karty kredytowej. Ta operacja jednak nie zawsze musi być opłacalna. Wszystko zależy od tego, jak bank potraktuje taki przelew: czy jako transakcję gotówkową, czy bezgotówkową. Do tego ważna będzie też prowizja, jaką pobierze za taki przelew. Przedstawiamy banki, które umożliwiają dokonywanie przelewów z karty kredytowej i warunki takich transakcji.

fot. mat. prasowe


Spośród ofert najlepiej prezentuje się ta Banku Zachodniego WBK. Przelew z karty jest traktowany jako transakcja bezgotówkowa, czyli odsetki nie będą od razu naliczane, a do tego prowizja jest dość niska, i co najważniejsze kwotowa. Opłaca się więc wykonywać większe przelewy, bo już przy przelewie w wysokości powyżej 100 zł, prowizja będzie niższa niż 3 proc. Nieciekawie wygląda za to rozwiązanie przyjęte przez BPH, który traktuje przelewy jako transakcje gotówkowe (nalicza więc odsetki), a do tego dochodzi prowizja, na szczęście niezbyt wysoka. Z możliwości przelewu z karty należy więc korzystać wtedy, kiedy jest on traktowany jako transakcja bezgotówkowa. W innej sytuacji trzeba to traktować jako rozwiązanie awaryjne, jako środki, po które można sięgnąć gdy nie ma już innej możliwości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: