eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Emerytury kapitałowe od 2009 roku?

Emerytury kapitałowe od 2009 roku?

2008-06-11 10:14

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o emeryturach kapitałowych, który umożliwi wypłatę świadczeń ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.
Wysokość emerytur kapitałowych nie będzie zależeć od płci, stanu zdrowia, stanu cywilnego lub rodzinnego ubezpieczonego. Po raz pierwszy emerytura ta będzie wypłacana osobom urodzonym w 1949 r., najstarszemu rocznikowi uprawnionemu do korzystania z II filara. Wypłaty emerytur kapitałowych rozpoczną się w 2009 r. i trafią wyłącznie do kobiet, mężczyźni – ze względu na wyższy o 5 lat wiek emerytalny – po raz pierwszy otrzymają to świadczenie w 2014 r.

Zgodnie z projektem, emerytowi (członkowi OFE) przysługiwać będą dwa rodzaje emerytur kapitałowych: okresowa lub dożywotnia.

Okresowa emerytura kapitałowa ma być wypłacana jedynie kobietom. Warunkiem jej otrzymania będzie ukończenie 60 roku życia i zgromadzenie na rachunku otwartego funduszu emerytalnego środków w wysokości równej lub wyższej niż 20-krotność kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Zgodnie z projektem, emerytura ta będzie wypłacana kobietom do ukończenia 65 roku życia i ma być corocznie waloryzowana na zasadach określonych dla emerytury z FUS. Po ukończeniu 65 roku życia kobiety otrzymają dożywotnią emeryturę kapitałową, podobnie jak mężczyźni. Nabycie prawa do dożywotniej emerytury kapitałowej następuje jeżeli, oprócz ukończenia 65 lat, kwota hipotetycznej emerytury kapitałowej jest równa lub wyższa niż 50 proc. kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Środki zgromadzone w OFE – zgodnie z projektem – będą przekazywane do funduszy dożywotnich emerytur kapitałowych, zarządzanych przez zakłady emerytalne. Z tych funduszy będą wypłacane dożywotnie emerytury kapitałowe. Po ukończeniu 65 roku życia każdy ubezpieczony w OFE będzie mógł wybrać fundusz dożywotnich emerytur kapitałowych.

Projekt zakłada, że jeśli emeryt (bez względu na płeć) umrze w ciągu trzech pierwszych lat pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej, to wskazani przez niego spadkobiercy otrzymają jednorazową „wypłatę gwarantowaną”, której wysokość zależeć będzie od daty śmierci. Jeśli zgon nastąpi w pierwszym miesiącu pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej, to – jak przewiduje projekt – nastąpi zwrot całości składki pomniejszonej o 1/37, każdy następny przeżyty miesiąc oznacza spadek kwoty gwarantowanej o kolejną 1/37.

Zgodnie z projektem, emerytury kapitałowe będą gwarantowane przez państwo i wypłacane w ramach ubezpieczenia emerytalnego. Przysługiwać będą osobom o ustalonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prawie do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury kapitałowe będą doręczane przez ZUS wraz z emeryturami lub rentami z FUS, także w sytuacji, kiedy ubezpieczony pobiera rentę z innego organu emerytalnego lub rentowego.

Nowe prawo zakłada również, że do 30 listopada 2008 r., OFE będą musiały dostosować swoje statuty do przepisów tej ustawy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.