eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ważny tydzień dla EUR/USD

Ważny tydzień dla EUR/USD

2008-06-02 11:09

Ważny tydzień dla EUR/USD

© fot. mat. prasowe

Poznane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne z Polski pomogły umocnić się złotemu. Nasza waluta zyskiwała w stosunku do euro oraz franka szwajcarskiego.

Przeczytaj także: Trwa aprecjacja dolara

Rynek krajowy


Para EUR/PLN kończyła tydzień na poziomie 3,3700, 3 grosze niżej niż tygodniowe maksima. Notowania CHF/PLN zamykały tydzień na poziomie 2,0750, wobec poziomu 2,1050 na otwarciu notowań w poprzedni poniedziałek. Dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu były nieznacznie niższe od prognoz. Jej dynamika wyniosła 17,6%, wobec 15,7% w marcu. Wciąż wysoki poziom tego wskaźnika powoduje narastanie presji inflacyjnej, czego obawiają się przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej. Komentarze członków RPP po środowym posiedzeniu odebrano jako zapowiedź podwyżki kosztu pieniądza w czerwcu. Wyższy od prognoz wzrost PKB w I kwartale utwierdził inwestorów w tym przekonaniu (wzrost o 6,1% wobec prognozy 5,8%).

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy wzrost kursu USD/PLN powyżej poziomu 2,1800. Wywołało go umocnienie dolara amerykańskiego na światowych rynkach. Został on jednak dość szybko powstrzymany. Złoty pod koniec tygodnia zyskiwał na wartości względem dolara, w ślad za ponownymi wzrostami kursu EUR/USD oraz dzięki dobrym danym z naszego kraju na temat dynamiki PKB.

Dzisiaj rano poznaliśmy wartość indeksu PMI w Polsce. Spadł on w maju do 49,3 pkt wobec 50,6 pkt miesiąc wcześniej. Dane te przyczyniły się do niewielkiego osłabienia złotego. Notowania EUR/PLN zbliżyły się w okolice poziomu 3,3800, a kurs USD/PLN nieznacznie wzrósł powyżej poziomu 2,1700.

Rynek zagraniczny


Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła zatrzymanie spadkowej korekty na parze EUR/USD. Kurs odbił się od wsparcia na poziomie 1,5460, po czym doszło do osłabienia waluty amerykańskiej do poziomu 1,5570. Wydaje się jednak, że nie jest to początek nowej fali deprecjacji dolara i w najbliższych dniach możemy spodziewać się jeszcze dalszych spadków kursu EUR/USD. Pomimo tego w dłuższym horyzoncie czasowym w dalszym ciągu prawdopodobna jest kontynuacja trendu wzrostowego i powrót kursu tej pary walutowej w okolice ostatnich szczytów.

Bardzo istotne będzie zachowanie kursu EUR/USD w rozpoczynającym się dziś tygodniu. Poznamy bowiem kilka istotnych publikacji makroekonomicznych, zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i ze strefy euro. Do najważniejszych należeć będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych oraz piątkowe dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA.

Oczekuje się, że koszt pieniądza nie zostanie obecnie podniesiony przez ECB jednak ważny będzie komunikat po posiedzeniu. Pojawia się coraz więcej spekulacji, że J.C. Trichet wypowie się w „jastrzębim” tonie mając na uwadze coraz wyższą dynamikę inflacji.

Piątkowe dane z amerykańskiego sektora pracy będą z kolei istotne z punktu widzenia oczekiwań na decyzje Fed. Rosną bowiem szanse na zakończenie cyklu obniżek stóp, a nawet rozpoczęcie serii podwyżek. Jednak gdyby okazało się, że piątkowe dane będą słabe, to Fed raczej nie zdecyduje się w najbliższym czasie na podniesienie kosztu pieniądza. Może to spowodować ponowny powrót większej podaży dolara.

Warto także wspomnieć, że w przypadku realizacji takiego scenariusza, należy spodziewać się zakończenia korekty cen ropy. Wzrostowi wartości „czarnego złota” sprzyjać może również rozpoczęcie sezonu huraganów.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: