eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenia posagowe dla dzieci

Ubezpieczenia posagowe dla dzieci

2008-05-16 10:57

Ubezpieczenie posagowe należy do grupy ubezpieczeń na życie. Ma na celu zapewnienie dziecku finansowego zabezpieczenia na starcie w dorosłe życie. Gdy dziecko osiągnie umówiony wiek, np. 23 lat, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci mu sumę ubezpieczenia, w ratach lub jednorazowo.

Przeczytaj także: Polisa posagowa od Świętego Mikołaja

Dlaczego polisa posagowa?

Ubezpieczenie posagowe to bardzo łatwy i wygodny sposób zadbania o przyszłość dziecka. Stanowi rodzaj zabezpieczenia finansowego uposażonego (dziecka) na wypadek śmierci ubezpieczonego – właściciela polisy (którym najczęściej jest rodzic czy opiekun prawny), oraz oszczędza pieniądze z myślą o jego starcie w dorosłe życie. Pozwala np. finansować okres studiów dziecka, którego miesięczne utrzymanie w obcym mieście sięga już co najmniej 1000 zł i stale rośnie. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że w momencie rozpoczęcia studiów przez dziecko, rodzice będą w stanie zapewnić mu comiesięczną kwotę pokrywającą koszty utrzymania i studiowania w obcym mieście.

Kiedy wykupić polisę?

Właściciel polisy może zacząć inwestować w przyszłość swojego dziecka już na etapie jego wieku przedszkolnego. Im dłuższy okres ubezpieczenia, tym składka przy tej samej sumie ubezpieczenia jest niższa. Dlatego im szybciej zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, tym lepiej. Właścicielem polisy jest najczęściej rodzic. W razie jego śmierci towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje obowiązek opłacania składek z zachowaniem warunków umowy. W przypadku niektórych ubezpieczeń posagowych, polisę kupić mogą krewni (np. dziadkowie) lub przyjaciele rodziny (np. rodzice chrzestni).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Na rynku istnieje wiele ofert polis posagowych. Jest kilka istotnych szczegółów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem tej najbardziej odpowiadającej oczekiwaniom klienta. "Ważne jest m.in. to czy polisa pozwala dokupić umowy dodatkowe rozszerzające zakres ochrony, istotne są wyłączenia – kiedy towarzystwo nie wypłaci świadczeń, a także - przez ile lat polisa nie ma wartości odstąpienia (z reguły 2 lub 3 lata ) oraz czy istnieje możliwość wcześniejszego otrzymania świadczenia z tytułu opłacanych składek" - tłumaczy Piotr Szostakiewicz z Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o.

Polisa posagowa i inwestycyjna w jednym

Istnieją także polisy posagowe, które łączą w sobie funkcję ochronną i inwestycyjną. Umowę można zawrzeć na okres od 5 lat do ukończenia przez głównego beneficjenta - czyli uposażone dziecko - 25 roku życia. Im dłuższy okres ubezpieczenia, tym składka przy tej samej sumie ubezpieczenia jest niższa. Oczywiście nie cała wpłacana przez ubezpieczonego kwota jest inwestowana. Część składki pokrywa koszty ochrony ubezpieczeniowej na wypadek śmierci ubezpieczonego rodzica oraz koszty związane z prowadzeniem polisy. Minimalna miesięczna wpłata w ubezpieczeniach posagowych kształtuje się poniżej 100 zł. Można również zrezygnować z części ochronnej i wykupić polisę o charakterze wyłącznie inwestycyjnym. W takiej sytuacji, w razie śmierci rodzica, dziecku zostanie wypłacone tylko świadczenie w wysokości wartości rachunku lub sumy wpłaconych składek, o ile jest ona wyższa niż wspomniana wartość rachunku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: