eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny krok po kroku

2008-05-08 10:45

Analityk Gold Finance przybliża kolejne kroki na drodze do uzyskania kredytu hipotecznego. Począwszy od umowy przedwstępnej i wypełniania wniosków, przez rodzaje zabezpieczeń kredytu, kończąc na wyborze formy spłaty zobowiązania.

Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: błędy kredytobiorców

Pierwsze kroki

Sprawą wydawałoby się banalną, jednak niezbędną do rozpoczęcia procesu kredytowego, jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Może się to okazać elementem najbardziej czasochłonnym, ale bez jej wskazania Bank nie przedstawi nam docelowych warunków kredytu. Oczywiście istnieje możliwość zbadania zdolności kredytowej i wystawienia promesy kredytowej. Należy jednak pamiętać, że promesa nie zabezpiecza nas przed negatywną decyzją banku, a jedynie potwierdza naszą zdolność kredytową. Istotna w procesie kredytowym jest również nasza zdolność kredytowa oraz historia kredytowa, jeśli ją posiadamy.

Umowa przedwstępna

Po wskazaniu nieruchomości docelowym dokumentem do wniosku kredytowego jest umowa przedwstępna zakupu nieruchomości. Nasuwa się pytanie – dlaczego docelowym? Musimy bowiem do wniosku kredytowego dostarczyć oświadczenie od zbywcy (developera, spółdzielni, czy osoby fizycznej), które zawierało będzie wszystkie niezbędne informacje. Oświadczenie stanowi uproszczoną wersję umowy przedwstępnej. Zabezpiecza przyszłego Kredytobiorcę, ponieważ nie jest zmuszony do podpisania umowy w celu złożenia wniosku kredytowego. Zabezpiecza również przed ewentualnymi zmianami np.: ceny nabywanej nieruchomości. Umowa przedwstępna nie musi posiadać formy aktu notarialnego, należy pamiętać jednak, że zapewnia on większe bezpieczeństwo obu stron.

Rola doradcy

Oprócz umowy przedwstępnej, do wniosku kredytowego należy dostarczyć dokumenty dotyczące nieruchomości, developera, spółdzielni (w przypadku zakupu na rynku pierwotnym). Zadaniem doradcy jest przedstawienie indywidualnego spisu dokumentów do wniosku kredytowego, ponieważ dokumenty są dopasowane indywidualnie do Kredytobiorcy w zależności od źródła dochodu, historii kredytowej, wieku itd.

Wypełniania dokumentów ciąg dalszy

Po skompletowaniu dokumentów przychodzi czas na wypełnienie wniosku kredytowego. Wiąże się to z uzupełnieniem odpowiednich formularzy bankowych oraz załączników do wniosku kredytowego, które uzależnione są przede wszystkim od celu kredytu i źródła uzyskiwanego dochodu. Jeśli złożyliśmy już wniosek kredytowy, Bank dokonuje jego docelowej analizy oraz weryfikacji stanu prawnego nieruchomości, źródła uzyskiwania dochodu, historii kredytowej itd.

Kolejnym etapem jest wydanie decyzji kredytowej. Po jej otrzymaniu w 95% przypadków spełniamy już warunki niezbędne do podpisania umowy. Jest to nic innego jak dodatkowa dokumentacja dostarczona w celu potwierdzenia niejasności analityka – spełnienie procedur bankowych. Po ich zamknięciu następuje generowanie umowy kredytowej. Trwa to w zależności od banku około 2 do 4 dni.

 

1 2

następna

oprac. : Marcin Burski / Gold Finance Gold Finance

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: