eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zdolność kredytowa Polaków obniża się przez wzrost płac?

Zdolność kredytowa Polaków obniża się przez wzrost płac?

2008-04-29 10:30

Zdolność kredytowa Polaków obniża się przez wzrost płac?

© fot. mat. prasowe

Eksperci z Credit House Polska uważają, że wzrost płac paradoksalnie obniża zdolność kredytową Polaków. Wzrost płac jest bardzo dużym zagrożeniem dla stabilności cen i nie pozostaje bez znaczenia dla poziomu inflacji.

Przeczytaj także: Przeciętna zdolność kredytowa Polaka to 414 tys. zł

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) już trzykrotnie podniosła w tym roku stopy procentowe. (w sumie stopy procentowe wzrosły o 0,75 punktu procentowego). Głównym powodem jest wysoka inflacja w Polsce, a także brak perspektyw na jej samoistne wyhamowanie. Także wzrost płac jest bardzo dużym zagrożeniem dla stabilności cen i nie pozostaje bez znaczenia dla poziomu inflacji.

Na świecie również mamy do czynienia z wysoką inflacją, spowodowaną między innymi wzrostem cen surowców oraz żywności. Dodatkowym bodźcem, który ma wpływ na wzrost inflacji w naszym kraju, są bez wątpienia bardzo szybko rosnące płace i ta tendencja będzie się nadal utrzymywała. Zarabiamy coraz więcej i coraz więcej wydajemy. Wzrost płac jest bardzo dużym zagrożeniem dla stabilności cen i nie pozostaje bez znaczenia dla poziomu inflacji. Dlatego też, dążąc do utrzymania tzw. celu inflacyjnego, Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podniesienie stóp procentowych. Należy podkreślić, że właśnie dane z rynku pracy są bardzo wnikliwie obserwowane przez członków RPP.

Przeciętne wynagrodzenie w marcu bieżącego roku wyniosło według GUS 3144 PLN i było wyższe o 10,2% (rok do roku). W tym czasie stopy procentowe w Polsce wzrosły siedmiokrotnie – cztery razy w 2007 roku i trzy razy w bieżącym. Łączna podwyżka stóp procentowych od marca 2007 do marca 2008 wyniosła 1,5 punktu procentowego – wzrost stopy referencyjnej z 4,25% do 5,75%.

Czy wzrost stóp procentowych zrekompensowały nam wyższe wynagrodzenia? Dla przeciętnego Polaka teoretycznie nic się nie zmieniło. Wzrost oprocentowania kredytu hipotecznego o 1,5% powoduje, że rata kredytu zaciągniętego w wysokości 182.000 PLN (średnia wartość kredytu w grudniu 2007) na 30 lat wzrasta o 180 PLN. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w ostatnich 12 miesiącach to około 285 PLN, ale pamiętajmy, że to kwota brutto. Tak naprawdę na konto pracodawca przeleje nam 190 PLN. Na tej podstawie można stwierdzić, że wzrost raty został zrekompensowany wyższą pensją.

Zdecydowanie inaczej wygląda sprawa jeżeli chodzi o zdolność kredytową. Banki, oceniając zdolność kredytową klienta, korzystają z wielu różnych wskaźników. Jednym z nich jest TDR (Total Debt Ratio) – wskaźnik, który określa procentowo obciążenie dochodów kredytobiorcy jego całkowitymi zobowiązaniami finansowymi. Wzrost raty, a więc wzrost zobowiązania finansowego kredytobiorcy powoduje, że wymagania banku co do dochodów klienta rosną. Przy uwzględnieniu tego wskaźnika wzrost raty o 180 PLN spowoduje, że bank będzie wymagał dochodów wyższych o 514 PLN. Pomimo wzrostu płac, zdolność kredytowa przeciętnego Polaka obniżyła się.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: