eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Najlepsze kredyty gotówkowe

Najlepsze kredyty gotówkowe

2008-04-21 11:10

Banki mocno promują kredyty gotówkowe, a klienci chętniej z nich korzystają. Z szerokiej palety ofert wybraliśmy te najlepsze.

Przeczytaj także: Wzrósł koszt kredytu gotówkowego

Najciekawszą ofertę kredytów gotówkowych dla swoich klientów mają ING Bank, Polbank i Deutsche Bank PBC. Z kolei nowych klientów najlepszymi warunkami kusi również ING, a oprócz niego atrakcyjne warunki mają BPH, MultiBank i Deutsche Bank PBC. Jeśli chcemy pożyczyć 10 tys. PLN na 3 lata, na zakup domowych sprzętów czy na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zainteresować się ofertą tych banków.

Podstawowy koszt związany z każdym kredytem to odsetki, które bank nalicza zgodnie ze stawką oprocentowania. W polskich bankach zaczynają się one od nieco poniżej 10 proc. i czasami przekraczają poziom 20 proc. Zazwyczaj pożyczki taniej udzielane są klientom banków niż osobom „ z ulicy”. Znaczenie ma również czas na jaki pożyczamy pieniądze, czy wysokość kredytu. Trudno jednak znaleźć tu jakąś regułę, wszystko zależy od polityki banku. Przyjrzeliśmy się pożyczce w wysokości 3 tys. PLN na rok i okazuje się, że w większości banków (m.in. Pekao, PKO BP, Millennium, BOŚ, Getin Bank , Toyota Bank) możemy liczyć na niższe oprocentowanie. Na przykład w Raiffeisen Banku im wyższa kwota kredytu tym niższe oprocentowanie i dla kwot powyżej 60 tys. PLN spada ono już do 9,9 proc. Jednak już w BPH, Banku Pocztowym, Lukas Banku i GE Money Banku stopa procentowa będzie wyższa. Kilka instytucji takich jak ING Bank , MultiBank, db kredyt czy Polbank będzie miało identyczne warunki dla rocznej pożyczki w kwocie 3 tys. PLN. Można to zaliczyć na plus tym instytucjom, bo dzięki temu ich oferta jest bardziej przejrzysta i zrozumiała dla klientów.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych może się zmieniać. Tym bardziej, że od ponad roku Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Banki walcząc o klienta, zmieniają oprocentowanie w dość ograniczony sposób. Dobrą wiadomością dla amatorów pożyczek jest fakt, że nawet gdyby doszło do podniesienia oprocentowania, to przy kwotach rzędu 10 tys. PLN nie będzie to duże obciążenie. W przypadku takiej pożyczki na 3 lata z oprocentowaniem wynoszącym 13 proc. miesięczna rata wyniesie 337 PLN, a jeśli oprocentowanie wzrośnie do 14 proc. to miesięczna rata będzie wyższa o niecałe 5 PLN.

Prowizja, opłaty przygotowawcze administracyjne to różne nazwy dodatkowych kosztów związanych z pożyczkami. Nie mogą one przekraczać 5 proc. wartości udzielonego kredytu, i trzeba przyznać, że dość często banki maksymalnie wykorzystują ten limit. Daje im on pole manewru przy ustalaniu ceny kredytu. Bank może przecież zaoferować pożyczkę z niskim oprocentowaniem, które będzie mocno promowaną zaletą, ale do tego może obciążyć klienta wysoką prowizją. Porównując kredyty gotówkowe trzeba więc pamiętać o obu parametrach: oprocentowaniu i prowizji. Uwzględnia je rzeczywista roczna stopa procentowa, która pokazuje faktyczne oprocentowanie po uwzględnieniu wszystkich kosztów. I tu czasami klient może się dość mocno przestraszyć, bo w przypadku rocznych kredytów rzeczywista stopa może sięgać nawet 40 proc. To efekt tego, że pobierana z góry prowizja rozkłada się na mniejszą liczbę miesięcznych rat. Innym parametrem pomocnym przy porównywaniu kredytów może być całkowity koszt, czyli to co musimy bankowi oddać ponad to co pożyczyliśmy - innymi słowy, ile dopłacamy do kredytu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: