eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Deficyt handlowy USA mniejszy od oczekwiań

Deficyt handlowy USA mniejszy od oczekwiań

2008-02-14 18:31

Deficyt handlowy USA mniejszy od oczekwiań

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W grudniu ujemne saldo między eksportem USA i importem do Stanów zmniejszyło się do 58,8 mld USD z 63,1 mld miesiąc wcześniej. To największy spadek deficytu od ponad roku.
Po raz pierwszy od sześciu lat USA odnotowały też spadek deficytu handlowego w skali roku. A spadek deficytu rocznego o 6,2 proc. był najwyższym zanotowanym od 1991 roku. Natychmiast pojawiły się także entuzjastyczne opinie ekonomistów cytowanych przez Bloomberga, wedle których wspierana przez eksport gospodarka będzie zachowywać się lepiej niż dotychczas sądzono. Za wzrostem eksportu stoi niski kurs dolara, który pozwala odzyskać konkurencyjność amerykańskim producentom. Ten sam czynnik utrudnia towarom z importu wejście na rynek amerykański, a także rosnący popyt na dobra z USA ze strony gospodarek krajów rozwijających się.

SYTUACJA NA GPW


Mamy za sobą piątą wzrostową sesję z rzędu, a mimo to pozostaje uczucie niedosytu. Głównie dlatego, że popyt nie wykorzystał doskonałych warunków jakie stworzyły nam rynki zagraniczne (silne zwyżki w Azji, niezłe notowania w Stanach) i polskie spółki (dobry raport kwartalny PKO BP, bez rozczarowań ze strony wyników KGHM) do podniesienia cen. To znaczy próba była, tyle że zakończyła się klapą. Już rano WIG20 znalazł się w okolicach 3150 pkt - najwyżej od niemal miesiąca. Tyle, że ten wzrost został wykorzystany do sprzedaży akcji, a kupujący nie protestowali. Dopiero kiedy WIG20 zbliżył się do 3100 pkt, notowania ustabilizowały się i tak w zasadzie zostało do końca sesji.

Obroty podliczono na nieco ponad 1,8 mld PLN, co głównie było zasługą ostatnich godzin handlu (wcześniej aktywność pozostawiała sporo do życzenia).

Podrożały akcje 161. spółek, potaniały 129.

GIEŁDY W EUROPIE 

1 2 3

następna

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.