eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Stopa funduszy federalnych i dyskontowa obniżone przez FED

Stopa funduszy federalnych i dyskontowa obniżone przez FED

2008-01-23 10:14

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami eurozłoty kontynuował ruch wzrostowy w okolice silnego oporu wyznaczonego przez 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 3,8540, gdzie przebiegała również 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Z tamtych okolic złoty zaczął się umacniać, jednak walucie polskiej najbardziej pomogła dość nieoczekiwana decyzja Fed oraz wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji netto za grudzień. Złoty w dalszym ciągu będzie pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych. Obecnie kurs EURPLN wspiera się na 50% zniesienia fib całości ruchu korekcyjnego z poziomu 3,56 na 3,6710. Silne wsparcie wyznacza dopiero rejon 3,6000-3,6020 i dopiero przełamanie tych poziomów będzie świadczyło o chęci powrotu minimum z przełomu 2007/2008r.

EUR/USD

Euro istotnie zyskało na wartości w dniu wczorajszym, za sprawą decyzji o obniżce stóp w USA, co istotnie zwiększyło różnice w oprocentowaniu euro i dolara. Eurodolar powrócił powyżej wcześniej przełamanej linii trendu i obronił lokalne minimum z końca grudnia. Strefa 1,4690-1,4710 wyznacza silny opór, z kolei istotne wsparcie wyznacza połowa dużej świecy wzrostowej na wykresie dziennym czyli poziom 1,4550. Ruch korekcyjny w te okolice może okazać się dobrą okazją do zakupu euro. Wczorajszy dzień bowiem zmienił nieco sytuację techniczną na wykresie. Dziś zapoznamy się z danymi na temat indeksu PMI z sektora wytwórczego i sektora usług w strefie euro.

GBP/USD

Podobnie jak euro, na wczorajszej ‘akcji ratunkowej’ Fed skorzystał GBP. Funt po ustanowieniu nowego minimum znalazł wsparcie na dolnym ograniczeniu kanału spadkowego i istotnie zyskał na wartości. Jeśli chodzi o walutę brytyjską, to sytuacja jest w dalszym ciągu niepewna. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak i w USA, planowane są kolejne obniżki stóp, a kondycja gospodarki nie jest najlepsza. Dziś zapoznamy się ze wstępnymi danymi na temat PKB oraz z notatkami z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Ważny będzie wynik głosowania. Jeśli przeważająca liczba członków MPC głosowała za pozostawieniem stóp w styczniu na niezmienionym poziomie, to może wzmocnić funta. W przeciwnym przypadku waluta brytyjska znajdzie się pod presją. Silny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach, natomiast najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,9550.

USD/JPY

Inwestycje typu carry-trade miały się nieco lepiej w dniu wczorajszym. Indeks Nikkei zwyżkował w środę po niespodziewanej obniżce stóp przez Fed. Kluczowym pytaniem pozostaje jednak, czy inwestorzy uwierzą, że takie działania mogą uchronić gospodarkę amerykańską przed recesją. Jeśli bowiem wyprzedaż na rynkach akcji będzie kontynuowana, to znów zobaczymy mocniejszego jena. Obecnie USDJPY broni wsparcia wynikającego ze zniesienia 70,7% całości wzrostów z poziomu 105,60 na 107,38, co sugeruje powrót w okolice 107,00. Dziś w nocy zapoznamy się z indeksem aktywności przemysłowej w Japonii.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: