eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › FOMC: główna i dyskontowa stopa procentowa o 25 pb. w dół

FOMC: główna i dyskontowa stopa procentowa o 25 pb. w dół

2007-12-12 10:11

Przeczytaj także: Citigroup obniża prognozy strat


GPW przeczuwała reakcję rynku amerykańskiego

We wtorek na naszym rynku walutowym od rana panował spokój. Gracze woleli nie podejmować decyzji przed posiedzeniem FOMC. Jednak systematyczny spadek kursu EUR/USD i u nas wymusił korektę. Mocniej rósł kurs USD/PLN. W stosunku do euro złoty tracił kosmetycznie. Wieczorem jednak, po decyzji FOMC, kiedy kurs EUR/USD ruszył szybciej na południe, złoty wyraźnie stracił do obu głównych walut. Na razie należy to traktować jedynie jako korektę.

Dzisiaj zostanie opublikowany październikowy bilans płatniczy Polski. Gdyby deficyt znacznie wzrósł, a szczególnie gdyby okazało się, że szybko maleje dynamika wzrostu eksportu (zakładam, że tak będzie) to nasza waluta może trochę stracić. Jednak docelowy kierunek zostanie ustalony po publikacji bilansu handlu zagranicznego USA. Jeśli dolar będzie się nadal w stosunku do euro wzmacniał, to złoty powinien tracić. To może być początek korekty przełomu roku.

GPW we wtorek zachowywała się rano podobnie jak inne giełdy europejskie. Dotyczy to jednak wyłącznie dużych spółek – WIG20 utrzymywał się nad poziomem poniedziałkowego zamknięcia. Spadały jednak kursy mniejszych spółek reprezentowanych przez MWIG40. Generalnie panowało wyczekiwanie, ale brak zdecydowanego popytu i osuwanie się indeksów na innych giełdach europejskich i u nas wymusiło w końcu spadek wszystkich indeksów. Nasz rynek w niczym nie różnił się od innych giełd europejskich. Po prostu Europejczycy zakładali, że po decyzji FOMC może nastąpić w USA realizacja zysków.

Obawiam się jednak, a właściwie jestem pewien, że nie oczekiwali, iż ta realizacja będzie tak gwałtowna. Skoro tak, to dzisiaj początek sesji jest praktycznie pewny – spore spadki indeksów – skala zależy od tego, czy w Europie gracze już po 30 minutach zaczną polować na odbicie w USA. Tym bardziej początek jest pewny, że zachowanie rynku podczas ostatnich sesji sugerowało, iż mamy do czynienia z dystrybucją akcji. Jeśli jednak w drugiej części sesji zobaczymy, że w USA rynek zbiera się do odbicia (powinien), to u nas skala spadków zostanie znacznie zredukowana. Gdyby się tak nie stało i indeksy mocno spadły, to dostaniemy sygnał, że przełamanie do końca roku oporu na poziomie 3.728 pkt. będzie bardzo trudne o ile w ogóle możliwe.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: