eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek nieruchomości USA w złym stanie przez cały 2008 rok?

Rynek nieruchomości USA w złym stanie przez cały 2008 rok?

2007-11-16 09:56

Przeczytaj także: Pekao, BPH i Polnord: dobre wyniki za III kwartał 2007

Fala C korekty w pełnym rozkwicie

W czwartek złoty od rana lekko tracił do obu głównych walut niespecjalnie przejmując się wzrostem kursu EUR/USD. Już przed południem cofnięcie kursu EUR/USD umocniło trend na naszym rynku, a spadek kursu USD/JPY zwiększył chęć pozbywania się polskiej waluty. Złoty osłabł w stosunku do dolara i euro i na razie nie widać sygnału zmiany trendu głównego, ale mam wrażenie, że zbliża się dłuższa korekta. Jeśli nawet tak nie jest to nie wierzę w pokonanie w tym roku osiągniętych niedawna minimów.

Dzisiaj dowiemy się, jakie w październiku było w Polsce przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie. Dane te rzadko wywołują większe emocje, ale warto się im przyglądać. Jeśli wynagrodzenia wzrosną o około 10 procent (rok do roku) to jedynie potwierdzi trend i zostanie bardzo spokojnie przyjęte (podobnie jak mniejszy wzrost). Dużo większa dynamika wzrostu (kilkanaście procent) byłaby czynnikiem pomagającym zwolennikom silnego złotego, bo zwiększałaby prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Rynek akcji dane zlekceważy.

GPW rozpoczęła w czwartek sesję wzrostem WIG20 reagując w ten sposób na dziwne, negatywne zamknięcie środowej sesji. Pomagała bykom szczególnie KGHM. Rósł też kurs PKN, mimo że cena ropy spadała. Od początku sesji indeksy zaczęły się osuwać, ale tak naprawdę tracił tylko MWIG40, na którym po przebiciu sierpniowego dna pojawiły się oznaki paniki. WIG20 utrzymywany był na plusie przez spółki surowcowe. Taka sytuacja trwała prawie do południa, ale przecena mniejszych spółek i słabe nastroje na innych giełdach europejskich sprowokowały również podaż na akcjach spółek wchodzących w skład WIG20, a to szybko doprowadziło do spadku również i tego indeksu.

Po publikacji danych makro z USA WIG20 zaczął rosnąć, ale nie był to wzrost przekonujący. Skala spadku (jeden procent) była jednak żadna w porównaniu do tego, co działo się na MWIG40 (spadł o 5,7 procent). Właśnie na MWIG40 szczególnie mocno widać było działanie analizy technicznej, która zmusiła graczy do zamykania pozycji. Trwa klasyczna, książkowa, fala C korekty całej hossy. Najczęściej fala A (spadki letnie) równa jest fala C, co wskazywałoby na poziom 3.400 pkt. jako docelowy. Nie jest to absolutny pewnik, ale linia pięcioletniej hossy też lokuje się w okolicach tego poziomu.

Nawet na WIG20 to odbicie szybko zamieniło się w wyprzedaż, bo gracze naśladowali zachowanie innych indeksów europejskich. Tutaj jednak paniki nie było, a spadek o 1,75 procenta można uznać (na tle MWIG40) za umiarkowany. Wczorajsza sesja w USA nie poprawi dzisiaj i tak już fatalnych nastrojów, ale warto zauważyć, że wszystkie indeksy są już wyprzedane technicznie (szczególnie mocno indeks cenowy), a takie wyprzedanie prawie zawsze poprzedza korektę. Słowo „prawie” jest bardzo istotne, bo jeśli rynek jest w głębokiej bessie to potrafi przebywać w stanie wyprzedania przez dłuższy czas.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: