eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Chiny zamienią rezerwy walutowe z USD na inne waluty?

Chiny zamienią rezerwy walutowe z USD na inne waluty?

2007-11-07 18:18

Chiny zamienią rezerwy walutowe z USD na inne waluty?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Groźba zamiany rezerw dewizowych Chin z dolarów na inne waluty wywołała wyprzedaż dolara. Amerykańska waluta jest najtańsza od 1973 roku wobec koszyka walut światowych.
Dolar jest najtańszy w historii odkąd powstał rynek walutowy. Ostatnie tygodnie to okres jego nieprzerwanego spadku wartości, który dziś przybrał na sile. Zapowiedź władz Chin, które chcą zamienić rezerwy walutowe z dolarów na inne waluty zrobiła na inwestorach piorunujące wrażenie. Warto jednak odnotować, że zamiar taki był deklarowany już wcześniej i to niejednokrotnie, a sama wypowiedź była tylko iskrą zapalną.

Spadek dolara odbił się także na wzroście cen ropy naftowej do rekordowych poziomów 98,5 USD za baryłkę. U nas dość nieoczekiwanie - i bez wyraźnego związku - przełożyła się na spadek notowań małych i średnich firm.

SYTUACJA NA GPW


Akcje popularnych MiŚów czyli akcji małych i średnich spółek zamieniły się dziś w rynek niedźwiedzia, o czym świadczy ich pospieszna wyprzedaż. sWIG spadł o ponad 4 proc., a mWIG o ponad 3 proc., zaś indeksy zanotowały wartości najniższe od 22 sierpnia i są bliskie dołków z wakacyjnej wyprzedaży. Spadek "MiŚ"ów zbiegł się w czasie z zawirowaniami na świecie. Indeksy te przełamały linie wsparcia z trwającej przez ostatnie dwa miesiące konsolidacji i ten techniczny sygnał sprowokował inwestorów do sprzedaży. Można się też domyślać, że za spadkami stoją krajowe TFI, które pozyskują gotówkę obawiając się umorzeń ze strony uczestników funduszy. Ale i WIG20 spadł dziś o 1,8 proc. i przełamał wsparcie w postaci dołka z połowy października. Teraz jest najniżej od miesiąca.

Na całym rynku obroty wzrosły do 2,1 mld PLN, co potwierdza siłę sprzedających.

GIEŁDY W EUROPIE 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.