eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Faktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?

Faktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?

2007-11-06 12:03

Przeczytaj także: Jakie produkty finansowe wspierają rozwój MSP?


W przypadku kredytów zazwyczaj konieczne jest związanie firmy z jednym bankiem, który oferuje kredyt w pakiecie z prowadzeniem rachunku rozliczeniowego oraz z innymi produktami. "To rozwiązanie zdecydowanie wygodne, zwłaszcza dla mniejszych podmiotów. Sęk w tym, że nie są to rozwiązania ani najlepsze, ani najtańsze. Banki liczą, że wielu przedsiębiorców nie ma czasu na przeszukiwanie ofert i doskonale na tym korzystają. Biznesmeni dostają pakiet finansowania, jednak zazwyczaj nie jest on tak korzystny jak ten, który wyszukałby dla niego broker usług finansowych albo nawet sam przedsiębiorca, poświęcając trochę czasu" – twierdzi Marcin Zaliwski.

Oferta kredytowa to jednak nie wszystko - przedsiębiorca może rozważyć skorzystanie z leasingu lub faktoringu. Ich podstawową zaletą są mniejsze wymagania niż te, które stawia się w przypadku kredytu. Umowę leasingu można na przykład podpisać bez posiadania zdolności kredytowej, a faktor rozważy udzielenie finansowania nawet wtedy, gdy firma wykazywała dotąd straty. "Dla faktoringu najistotniejsze jest, dlaczego pojawił się problem finansowy, a nie sam fakt jego zaistnienia. Być może przedsiębiorstwo traciło płynność właśnie przez brak zewnętrznego finansowania i odroczone terminy płatności udzielone kontrahentom. W takich sytuacjach bank zazwyczaj nie pomoże, a faktor jak najbardziej" – tłumaczy Zaliwski.

Leasing i faktoring są alternatywnymi rozwiązaniami wobec oferty bankowej, ale bardzo różniącymi się od siebie nawzajem. Można powiedzieć, że pierwszy przypomina kredyt inwestycyjny, a drugi – kredyt obrotowy. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje środków bieżących, powinien zainteresować się faktoringiem, a jeżeli chce rozbudować np. bazę maszynową w firmie, z pewnością warto, by sprawdził oferty leasingowe. Niekiedy obie potrzeby idą w parze – firma chce zapewnić sobie bieżącą stabilność finansową, a jednocześnie myśli o inwestowaniu. "Na Zachodzie łączenie leasingu z faktoringiem jest bardzo częste, podobnie zresztą jak łączenie faktoringu z kredytem inwestycyjnym" – ocenia Zaliwski.

Zarówno faktoring, jak i leasing są bardzo elastyczne. Korzystając z leasingu, firma będzie na przykład w stanie dostosować strukturę rat leasingowych do specyfiki branży, nie przejmując się sezonowością przychodów. Z kolei w przypadku faktoringu łatwiej planować, bo usługa ta nie generuje bieżącego zadłużenia, a większa część gotówki za wykupione faktury (ok. 80% lub więcej) spływa do przedsiębiorcy w ciągu kilku dni. Przede wszystkim jednak faktoring nie kończy się na finansowaniu, bo faktorzy prowadzą specjalne konta do zarządzania należnościami dłużników i na bieżąco raportują klientom stan rzeczy. Faktoring to także obsługa transakcji międzynarodowych, weryfikacja odbiorców oraz inkaso. "Oferta tego rynku jest bardzo bogata, jeszcze bardziej rozwinięta niż oferta kredytowa. Faktorzy proponują różne dodatkowe aktywności, czasami w ramach pobieranej prowizji, czasami za dodatkową opłatą. Warto rozważyć, co będzie najkorzystniejsze" – przekonuje Marcin Zaliwski z Hilton-Baird Polska. Skorzystanie z faktoringu będzie więc dla młodej, dobrze rozwijającej się firmy nie tylko zastrzykiem finansowej pomocy, ale także outsourcingiem niektórych usług księgowych, połączonych z opieką nad należnościami. Z kolei wspominany wcześniej leasing pozwoli bez zbędnych formalności nabyć sprzęt, bez którego rozwijanie działalności firmy nie byłoby możliwe.

Kredyt obrotowy, inwestycyjny, a takze leasing i faktoring to usługi, które warto łączyć. Przedsiębiorstwo, które chce zainwestować w środki trwałe takie jak nowa siedziba firmy, z pewnością zechce oprzeć się na pomocy banku, jeżeli jednak będzie przy tym chciała zainwestować w sprzęt, powinna rozważyć ofertę leasingową. Faktoring przyda się do finansowania faktur z odroczonym terminem płatności i zabezpieczenia płynności finansowej, a także do outsourcingu części obsługi księgowej. Właściwe dobranie składników zewnętrznej pomocy finansowej może nie tylko usprawnić, ale znacznie ożywić działalność każdego przedsiębiorstwa.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: