eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze zagraniczne w Polsce w I półroczu 2007

Fundusze zagraniczne w Polsce w I półroczu 2007

2007-11-02 08:32

Przeczytaj także: Polski rynek funduszy inwestycyjnych 2006


W analizowanym okresie zaobserwować można kontynuację tendencji znacznego wzrostu wielkości odkupień (kolejny z rzędu wzrost ponad 100% w stosunku do poprzedniego półrocza). Wartość tytułów uczestnictwa na dzień 30 czerwca 2007 r. nabytych przez polskich inwestorów jest wprawdzie wyższa od wartości z dnia 31 grudnia 2006 r., jednak wzrost ten nie jest tak wyraźny jak wzrost wartości aktywów netto funduszy polskich ( ponad 40%).

Powyższy materiał stanowi skrót informacji Komisji Nadzoru Finansowego na temat działalności zagranicznych funduszy inwestycyjnych w Polsce (styczeń-czerwiec 2007).

Komentarz Skarbiec.Biz

Zgodnie z przepisami prawa polskiego, otwarte fundusze inwestycyjne i firmy inwestycyjne z siedzibami w państwach członkowskich Unii Europejskiej, które prowadzą działalność zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe, mogą zbywać emitowane przez siebie tytuły uczestnictwa na terytorium Polski (tzw. paszport europejski). Jednakże, istnieje obowiązek pisemnego zawiadomienia Komisji o takim zamiarze. Zbywanie tytułów uczestnictwa emitowanych przez fundusz zagraniczny może rozpocząć się po upływie 2 miesięcy od złożenia Komisji wszystkich wymaganych dokumentów, przy czym Komisja może zakazać, w drodze decyzji wydanej przed upływem terminu, zbywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułów uczestnictwa, jeżeli:
  • przewidywane sposoby zbywania tytułów uczestnictwa nie spełniają warunków określonych w przepisach prawa obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • fundusz nie zapewnia sprawnego wpłacania i wypłacania kwot związanych z nabywaniem i umarzaniem tytułów uczestnictwa;
  • fundusz nie zapewnia uczestnikom dostatecznie łatwego dostępu do informacji o funduszu.

Jeśli Komisja nie skorzysta ze swojego uprawnienia i fundusz zagraniczny trafi do dystrybucji na terytorium Polski, to jest zobowiązany zapewnić swoim polskim uczestnikom:
  • sprawne wpłacanie i wypłacanie kwot związanych z nabywaniem i umarzaniem tytułów uczestnictwa funduszu;
  • dostęp do informacji o funduszu;
  • co najmniej taki sam poziom ochrony jak w państwie macierzystym;
  • dostarczanie potwierdzeń zbycia lub umorzenia tytułów uczestnictwa w języku polskim, z częstotliwością obowiązującą fundusz zagraniczny zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w państwie macierzystym.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: