eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rolnictwo UE i USA: mniejsze subsydia?

Rolnictwo UE i USA: mniejsze subsydia?

2007-09-21 10:23

Rolnictwo UE i USA: mniejsze subsydia?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Stany Zjednoczone gotowe są zmniejszyć subsydia rolnicze z 45 do 13-16,4 mld dolarów rocznie - podaje dziś "Rzeczpospolita", powołując się na agencję Reuters'a.

Przeczytaj także: Angielski bank centralny wspomoże rynek bankowy

Amerykanie są gotowi do podjęcia tego kroku, pod warunkiem, że inne kraje zdecydują się na podobne kroki - powiedział Crawford Falconer, główny negocjator WTO. Te inne państwa to przede wszystkim Unia Europejska, która w pierwszym rzędzie musiałaby zgodzić się na redukcję ceł na żywność, rzędu 66-73 proc. (UE jest skłonna obniżyć cła o połowę). Być może dalszą konsekwencją porozumień w ramach WTO byłyby redukcje dopłat bezpośrednich dla rolników, które teraz wynoszą 43 mld euro rocznie. Przyjęcie rozwiązań WTO byłoby świetną informacją dla rynków finansowych. "Uwolnienie" handlu żywnością pomogłoby w walce z inflacją.

SYTUACJA NA GPW


Czwartkowe notowania to płytka korekta po środowej zwyżce. Zważywszy na to, że ostatnie dni przyniosły gładki wzrost WIG20 o 300 pkt, korekta była wyjątkowo płytka, a zamiast spadków mieliśmy po prostu trend boczny. W samej końcówce sesji popyt przycisnął i WIG20 i WIG zakończyły sesję na tym samym poziomie co w środę. Trudno powiedzieć na ile ta lepsza końcówka sesji to chwilowe wahnięcie (WIG20 zyskał w pół godziny 30 pkt), a na ile przygotowania do dzisiejszego dnia "trzech wiedźm" - w piątek wygasają kontrakty terminowe m.in. na WIG20, a to oznacza, że inwestorzy z rynku terminowego mogą próbować wpłynąć na zachowanie rynku kasowego, by uzyskać jak najbardziej korzystne rozliczenie posiadanych pozycji na kontraktach.

Obroty na całym rynku akcji podliczono na 1,48 mld PLN. Wzrosły notowania 124. spółek, spadły 152.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Wczorajsza sesja za oceanem przebiegła podobnie jak notowania w Europie. Dominowała lekka realizacja zysków po wzrostach z dwóch poprzednich dni, która przy niskich obrotach pociągnęła S&P 0,7 proc. niżej, a Dow Jones o 0,4 proc. Najbardziej ucierpiały walory deweloperów, których indeks spadł o 6,3 procent, czyli najmocniej od ponad dwóch lat. Impulsem do przeceny w tym sektorze były słowa Bena Bernake, który powiedział, że kryzys na rynku nieruchomości się pogłębi. Taki negatywny scenariusz potwierdziły również przedwczorajsze dane dotyczące ilości rozpoczętych nowych budów oraz pozwoleń na nowe. Brazylijski Bovespa stracił 0,6 proc.

Niewielka realizacja zysków przeniosła się również do Azji, gdzie japoński Nikkei stracił 0,6 proc., a Hang Seng przeceniono o 0,3 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: