eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2007

Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2007

2007-09-19 10:21

Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2007

* na podstawie cen z sierpnia br.; ** ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na zakup 50 m. mieszka © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ceny mieszkań stabilizują się, a liczba transakcji na rynku nieruchomości maleje. Wpływ na to mogą mieć rosnące stopy procentowe, które ograniczają zdolności nabywcze konsumentów - wynika ze wspólnego raportu Oferty.net i Open Finance.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - listopad 2007

Mimo wyraźnego spadku liczby zawieranych transakcji kupna-sprzedaży wynikającego z osłabienia popytu ceny ofertowe mieszkań w największych polskich aglomeracjach utrzymują się na stabilnym poziomie. Ani malejąca zdolność kredytowa kupujących, ani wydłużający się czas sprzedaży nie wymusiły na zbywcach ograniczenia oczekiwań finansowych i co za tym idzie nie doprowadziły do odwrócenia dotychczasowego trendu. Wg analizy serwisu OFERTY.NET przeprowadzonej na ofertach zgłoszonych do sprzedaży w sierpniu średnie ceny w czterech badanych miastach nieznacznie wzrosły a w dwóch minimalnie spadły. Jednak wahania średnich stawek za m2 na poziomie 3% w górę lub w dół przy uwzględnieniu obecnych różnic między cenami wywoławczymi i transakcyjnymi (sięgającymi 8%) pozwalają twierdzić, że rynek się uspokoił.

fot. mat. prasowe

* na podstawie cen z sierpnia br.; ** ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na zakup 50 m. mieszka

* na podstawie cen z sierpnia br.; ** ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na zakup 50 m. mieszkania w danym mieście; założenie: 1-osobowe gospodarstwo domowe w dużym mieście, bez innych obciążeń kredytowych; wyliczenia mają charakter szacunkowy

Przed nami jesień, czyli tradycyjnie okres wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. Jednak nie należy się spodziewać w tym czasie spektakularnych wydarzeń na rynku. Wszystko wskazuje na to, że zapoczątkowany dwa lata temu wielki boom mieszkaniowy wywołany przede wszystkim wyjątkowo korzystnymi ofertami kredytowymi przy relatywnie niskich cenach mamy już za sobą. Sytuacja się normalizuje; jak potwierdzają pośrednicy oferty sprzedaży mieszkań - zarówno te z rynku pierwotnego jak i wtórnego - nie sprzedają się już "na pniu", definitywnie zakończył się okres szalonych wzrostów cen, klienci mają czas na porównywanie ofert i podejmowanie przemyślanych decyzji.

Oprocentowanie kredytów pójdzie w górę

Po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej z końca sierpnia tego roku, która podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., nie jest to może specjalnie odkrywcze stwierdzenie, ale też nie dotyczy ono wcale ostatniej decyzji Rady. Sęk bowiem w tym, że rynkowa stopa procentowa, o którą opierają się kredyty hipoteczne, poszła w górę jeszcze po decyzji RPP i w tej chwili w połowie dyskontuje już kolejną decyzję o podniesieniu stóp. W ciągu ostatniego miesiąca stopa trzymiesięczna WIBOR wzrosła o 20 pkt bazowych do 5,09 proc., a licząc od lutego o 89 pkt (z 4,20 do 5,09 proc.) - wynika z wyliczeń Open Finance. W tym samym czasie RPP trzykrotnie podnosiła stopę procentową - łącznie o 75 pkt bazowych. Rynek dyskontuje zatem już kolejną podwyżkę stóp przez RPP, której ekonomiści spodziewają się w październiku.

Sytuacja posiadaczy kredytów we frankach wcale nie jest lepsza w tym kontekście. W czwartek Szwajcarski Bank Narodowy po raz kolejny podniósł stopy procentowe o 25 pkt, nie mniej od ostatniej podwyżki stopa procentowa LIBOR, o którą opierają się kredyty hipoteczne w tej walucie, wzrosła z 2,49 do 2,90 proc., a więc o 41 pkt proc. Rynek zdyskontował nie tylko oczekiwaną (na 13 września) podwyżkę stóp procentowych, ale nawet część kolejnej.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: