Finanse

Forum finansowe

Rośnie inflacja w krajach nadbałtyckich

08.08.2007, 18:14

Rośnie inflacja w krajach nadbałtyckich

Rośnie inflacja w krajach nadbałtyckich

Inflacja konsumentów na Łotwie wzrosła do 9,5 proc. (r/r), wobec 8,8 proc. w czerwcu i oczekiwanych 8,5 proc. przez analityków.


AKTUALNE KURSY WALUT
 
Notowania z dnia (2012-05-22)
Waluta Kurs ( PLN )
EUR 4.3205
CHF 3.5973
USD 3.3811
Kurs CHF

 
Szybko rosnąca inflacja także powód do zmartwień innych krajów nadbałtyckich - na Litwie CPI wzrosła w lipcu o 5,1 proc. wobec 4,8 proc. notowanych w czerwcu i jest najwyższa inflacja od 1998 roku. W Estonii ceny wrosły o 6,4 proc. w minionym miesiącu wobec 5, 8 proc. w czerwcu (inflacja jest najwyższa od sześciu lat).

Kłopoty krajów nadbałtyckich powinny być bacznie śledzone przez członków RPP, bowiem wzrost gospodarczy w tych krajach osiągnął swoje apogeum rok wcześniej niż w Polsce, a ich ekonomia boryka się z bliźniaczymi do naszej problemami - problemem numer jeden są w regionie rosnące koszty pracy, których dynamika przekracza wzrost wydajności.

SYTUACJA NA GPW
Początek notowań był całkiem udany, jeśli ograniczyć się do samego otwarcia. Po nim jednak przyszła kontra sprzedających, którzy wykorzystali wyższe ceny do sprzedania akcji. Dopiero około 14-tej ceny ponownie zaczęły rosnąć, ale porannych strat nie udało się odrobić. Obroty dziś wzrosły - podliczono je na 1,6 mld PLN - i możemy mówić o rzeczywistym starciu popytu z podażą. Nikt z tej potyczki nie wyszedł zwycięsko - obroty wzrosły zarówno w pierwszej (spadkowej) godzinie notowań, jak i po południu, kiedy ceny nieco rosły. Inwestorzy nie mają jeszcze przekonania, że najgorsze już za nimi, ale tak długo, jak długo utrzymujemy się powyżej poniedziałkowego dołka (WIG - 60420 pkt), nie ma powodu do lamentowania.

Wzrosły notowania 165. spółek, spadły 106. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących jak 2 do 1.


GIEŁDY W EUROPIE


 
 
strony : [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]
tytuł : Rośnie inflacja w krajach nadbałtyckich
oprac. : Open Finance
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce


Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoją opinię? Wypowiedz się na Forum!

Wybierz dział tematyczny, aby podyskutować:

Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
10.05WIG zyskuje 0,58 procent
02.11Wydatki amerykanów zgodnie z oczekiwaniami
30.10USA: prognoza Goldman Sachs zwiększyła podaż akcji
29.10USA: sprzedaż nowych domów gorzej od oczekiwań
28.10USA: ceny domów w dół
27.10USA: nagły atak niedźwiedzi na Wall Street
26.10USA: kolejna zaskakująca sesja giełdowa
23.10Rynek pracy USA - bardzo słabe dane
22.05Dalsze wzrosty na GPW
22.05Rating japońskiej gospodarki poszedł w dół
22.05Ocieplenie klimatu na rynkach światowych
22.05Strefa euro: gospodarka francuska daleka od ideału
22.05Sprzedaż obligacji skarbowych IV 2012
22.05Wzrosty na GPW
22.05Wiarygodność kredytowa okiem banków
22.05Giełdy światowe odrabiają straty
23.05 Debiut Forposta SA na NewConnect
23.05 Dokumenty ZUS RSA i RCA a urlop bezpłatny
23.05 Debiut PRAGMA INWESTYCJE Sp. z o.o. na Catalyst
22.05 Rynki finansowe czekają na bodźce do dalszych wzrostów
22.05 Dalsze wzrosty na GPW
22.05 Rating japońskiej gospodarki poszedł w dół
22.05 Luksusowe rezydencje raczej na rynku wtórnym
22.05 Ocieplenie klimatu na rynkach światowych
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.