eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zbudować dom czy kupić mieszkanie?

Zbudować dom czy kupić mieszkanie?

2007-08-03 12:59

Zbudować dom czy kupić mieszkanie?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Masz już dość miejskiego hałasu, przestrzeń mieszkania w bloku zaczyna Cię przytłaczać, podobnie jak stale rosnące ceny mieszkań, gdy szukasz większego. Może budowa domu? - ale kto tak naprawdę ma czas na codzienne dojeżdżanie na plac budowy i doglądnie ekipy która na nasze pytania o terminy, grozi wyjazdem do Anglii. Serwis nieruchomości Szybko.pl analizuje, czy może w takiej sytuacji warto rozejrzeć się na rynku wtórnym domów, szczególnie jeśli będzie to alternatywą dla poszukiwania większego mieszkania w mieście.

Przeczytaj także: 7 grzechów głównych budownictwa mieszkaniowego

Sytuacja na rynku domów.

Pomimo lekkiego wyhamowania cen mieszkań, które miało miejsce w ostatnich miesiącach, dla osób poszukujących mieszkań o dużym metrażu, zakup używanego domu a także jego budowa mogą być atrakcyjną alternatywą.

Zwiększony popyt spowodował, iż ceny domów bynajmniej nie stoją w miejscu. W Krakowie w II kwartale 2007, średnie ceny domów o powierzchni do 150 m2 wzrosły o ok. 3,7 %. Największy skok zanotował Poznań, gdzie za taki sam dom trzeba zapłacić już o 100 tysięcy więcej niż w poprzednim kwartale. Nie zmieniły się natomiast ceny w Warszawie i Wrocławiu. Może to być związane z faktem, iż są to zazwyczaj domy typu „bliźniak” lub w zabudowie szeregowej, z mikroskopijnymi działkami. Tego typu nieruchomości nie są w centrum zainteresowania kupujących. Dodatkowo oferta jest bardzo ograniczona, co oznacza iż tak naprawdę nie ma w czym wybierać, a przecież kupując własny dom myślimy przede wszystkim o zwiększeniu komfortu życia.

Jak wyglądają zależności pomiędzy cenami mieszkań i domów? Dysponując kwotą ok. 715 tysięcy – czyli wartością ok. 70 metrowego mieszkania na Mokotowie, Ochocie lub Kabatach, możemy rozglądać się za domem o powierzchni do 150 metrów w Warszawie. Natomiast „już” za 600 tysięcy – wartość 50-cio metrowego mieszkania w Centrum stolicy - możemy rozglądać się za 150 metrowym domem w jednej z podstołecznych miejscowości. Niewielkie domy zlokalizowane pod Warszawą zanotowały jeden z najwyższych w skali kraju wskaźników wzrostu wartości: nieco ponad 21%, czyli średnio o 100 tysięcy złotych w ciągu 3 miesięcy.

 

1 2 ... 7

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: