eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty 2007 na GPW

Debiuty 2007 na GPW

2007-08-02 11:12

Debiuty 2007 na GPW

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W dobrze funkcjonującej gospodarce rynkowej giełda jest podstawowym instrumentem dostarczania kapitału od podmiotów posiadających pieniądze do firm, które mają pomysł - i potrafią go skutecznie sprzedawać - na ich zagospodarowanie. Dlatego po zdobyciu odpowiedniej pozycji na rynku krokiem niezbędnym dla dalszego rozwoju firmy jest wejście na giełdę.

Przeczytaj także: Debiuty na GPW III kwartał 2007

Coraz więcej polskich firm zdaję sobie z tego sprawę. Do 20 lipca 2007 liczba tegorocznych debiutantów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wynosiła już 37 spółek. Optymiści szacują, że do końca roku na parkiecie pojawi się 100 nowych podmiotów. Bardziej ostrożni mówią natomiast o 65 – 70 debiutantach. Nawet ta ostrożna wersja pokazuje, jak wiele firm chciałoby wkroczyć na parkiet. Oczywiście taka liczba debiutantów wiązałaby się z ustanowieniem nowego rekordu na GPW.

Jak wyglądały debiuty w 10 poprzednich latach pokazuje poniższa tabela.

W roku 2007 zadebiutowało już 38 spółek. Już taka ilość jest imponująca, jeżeli spojrzeć na inne rynki Europy – daje bowiem Warszawie 5. miejsce pod względem liczby nowych spółek. Pierwszy oczywiście jest Londyn z 576 nowymi podmiotami na parkiecie. Jeżeli natomiast spojrzymy tylko na giełdy Europy Środkowej, Polska jest niekwestionowanym liderem. Dość powiedzieć, że na giełdach w Budapeszcie, Lublianie, Pradze, Bratysławie i Wiedniu zadebiutowało w 2006 łącznie zaledwie 18 spółek.

Skąd taka dysproporcja? Debiut na giełdzie to dla każdej firmy istotny krok w rozwoju stawiający spółkę na zupełnie innym poziomie funkcjonowania. Daje dostęp do nowych źródeł kapitału i szerokiego grona inwestorów, wzmacnia wiarygodność i wymusza skierowanie firmy na rozwój a nie trwanie. Równie istotny jest także szybki zysk z emisji nowych akcji. Dlatego olbrzymi wpływ na decyzje o wejściu na giełdę ma otoczenie makroekonomiczne. W okresie hossy emisja papierów w ofercie publicznej potrafi dać duży zastrzyk gotówki na realizacje celów firmy i pomóc w dalszym rozwoju. Inwestorzy są wówczas o wiele bardziej skorzy do inwestowania w debiutanta. Bessa a nawet okres dłuższej konsolidacji sprawia, że natychmiast zwiększa się awersja do ryzyka, a pieniądze graczy lądują w znanych już podmiotach.

 

1 2 3

następna

oprac. : Money Expert Money Expert

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: