eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiut Petrolinvest SA na GPW

Debiut Petrolinvest SA na GPW

2007-07-17 10:58

W dniu 16 lipca zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy spółka Petrolinvest. Spółka zakwalifikowana została do sektora "handel hurtowy". Spółka Petrolinvest jest 35 debiutantem w roku 2007. Po dzisiejszym debiucie na Giełdzie notowanych jest 311 spółek.
Do obrotu giełdowego wprowadzonych zostało 528.600 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii B. Cena emisyjna akcji spółki wynosiła 227 zł. Kurs otwarcia praw do akcji serii B wyniósł 390 zł.

W Transzy Inwestorów Indywidualnych przydzielono 132.150 akcji serii B, w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych przydzielono 396.450 akcji serii B. W Transzy Inwestorów Indywidualnych stopa redukcji wyniosła 90,99%.

W wyniku przeprowadzenia publicznej subskrypcji Emitent pozyskał 119,99 mln zł.

Środki pozyskane z emisji akcji serii B zostaną przeznaczone na inwestycje w rozwój działalności poszukiwawczo-wydobywczej, m.in. na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego w spółce Occidental Resources. Ponadto część środków Emitent planuje przeznaczyć na pożyczki dla spółek poszukiwawczo-wydobywczych z przeznaczeniem na finansowanie ich planów inwestycyjnych w ramach posiadanych koncesji. Zamiarem Zarządu Emitenta jest również przeznaczenie części pozyskanych środków na pokrycie kosztów działalności operacyjnej na terenie Kazachstanu i Federacji Rosyjskiej; oraz kosztów związanych z realizowanymi przedsięwzięciami poszukiwawczo-wydobywczymi, takimi jak np. zakupy usług i produktów ponoszone w Polsce.

W 2005 roku spółka Petrolinvest podjęła decyzję dotyczącą realizacji nowej strategii Grupy zakładającej zmianę profilu działalności z handlu paliwami, głównie LPG, na profil poszukiwawczo-wydobywczy w zakresie ropy i gazu. Od początku 2006 roku spółka prowadziła działania zmierzające do przygotowania zasobów umożliwiających budowę portfela inwestycji poszukiwawczo-wydobywczych. W chwili obecnej spółka Petrolinvest posiada udziały w pięciu spółkach (w tym w jednej pośrednio), które łącznie posiadają sześć koncesji poszukiwawczych lub poszukiwawczo-wydobywczych w Kazachstanie i w Republice Komi, na terenie Federacji Rosyjskiej. W portfelu inwestycyjnym spółki znalazły się udziały i akcje: OTG, Siewiergeofizyka, Profit, EmbaJugNieft, Nieftiegeoserwis. Poza tym spółka jest w trakcie nabywania akcji Peczora-Petroleum oraz posiada opcję zakupu udziałów w spółce Aktau-Tranzit.


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: