eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polskie TFI inwestują poza Polską

Polskie TFI inwestują poza Polską

2007-07-16 12:10

Polska giełda bije kolejne rekordy. Zapowiadana od dawna korekta wciąż nie nadchodzi, co jednak nie oznacza, że dotychczasowa idylla będzie trwać wiecznie. Problemem staje się bowiem wielkość naszego rynku. Dla nieustannie pompowanych za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych miliardów złotych, polski parkiet zaczyna być zbyt mały. Co bardziej przezorni inwestorzy szukają alternatywy dla swoich pieniędzy. Zamiast inwestować w Chinach, Indiach czy Japonii, łaskawszym okiem spoglądają na naszą część Europy. Jest to obecnie tym łatwiejsze, że fundusze inwestycyjne jak na zawołanie tworzą nowe produkty. Bankier.pl analizuje, czy zatem nadchodzi teraz czas na Europę Środkową i Wschodnią?

Przeczytaj także: Polski rynek funduszy inwestycyjnych 2006

Kwitnąca gospodarka Polski przekłada się na sytuację finansową Polaków. Coraz więcej zarabiamy, a co za tym idzie, więcej konsumujemy. Od miesięcy sprzedaż detaliczna rośnie w dwucyfrowym tempie. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie również poziom oszczędności.

Chociaż wciąż większość oszczędności Polaków znajduje się na bankowych depozytach to bez cienia wątpliwości, największym zagrożeniem dla tej formy oszczędzania są fundusze inwestycyjne. Osiągane z nich dotychczas stopy zwrotu przyczyniły się do niebywale dynamicznego wzrostu oszczędności niejednego gospodarstwa domowego. Kuszeni możliwością osiągnięcia wysokich zysków, coraz więcej pieniędzy powierzamy funduszom inwestycyjnym, ale UWAGA! Fundusze inwestujące w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie mogą mieć problem z powtórzeniem wyników z poprzednich lat. Długotrwała hossa na giełdzie doprowadziła do tego, że ceny akcji polskich spółek giełdowych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw są już wyjątkowo wysokie. Trudno więc oczekiwać, że dzięki inwestycjom w ich akcje będzie można osiągnąć tak spektakularne zyski jak w ubiegłym roku. Przeciętna spółka z indeksu sWIG80 (indeks giełdowy małych i średnich spółek notowanych na GPW) jest trzy razy droższa niż na przykład węgierska spółka z indeksu MSCI Hungary biorąc pod uwagę relację wartości spółki do zysku netto (P/E).

Z tym, że tysiące Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu większych zarobków zdążyliśmy się już oswoić. Natomiast w poszukiwaniu wysokich stóp zwrotu z inwestycji naszych oszczędności, nadal rzadko decydujemy się na wyjście poza granice naszego kraju. Statystyki pokazują, że jesteśmy nacją, która wyjątkowo koncentruje swoje inwestycje na lokalnym rynku. W skali całego rynku kupujemy niemal wyłącznie rodzime aktywa. Należy jednak przyznać, że do tej pory nasz rynek zapewniał osiągnięcie bardzo wysokich stóp zwrotu, co zniechęcało do poszukiwania innych okazji. W perspektywie kilkuletniej powinniśmy jednak rozważyć dywersyfikację inwestycji pomiędzy kilka rynków, gdyż giełda polska jest już bardzo droga. Atrakcyjne możliwości inwestycyjne stwarzają na przykład rynki państw Europy Środkowej i Wschodniej.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: