eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Miliardy euro z UE na leasing

Miliardy euro z UE na leasing

2007-06-12 10:43

Dobra koniunktura gospodarcza oraz dostęp do środków unijnych sprawiają, że polscy menedżerowie chętnie inwestują w rozwój prowadzonych przez siebie przedsiębiorstw. Wraz ze wzrostem inwestycji systematycznie wzrasta łączna wartość środków trwałych - ruchomości i nieruchomości - finansowanych leasingiem. I wiele wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Tym bardziej, że teraz z unijnej refundacji będzie mógł korzystać nie tylko leasingobiorca, ale także leasingodawca.

Przeczytaj także: Leasing wspierany ze środków UE

„W latach 2007-2013 leasing nadal będzie objęty współfinansowaniem ze środków UE. Polski rząd zamierza wprowadzić jednak kilka istotnych poprawek umożliwiających m.in. przekazanie dotacji bezpośrednio do leasingodawcy z przeznaczeniem na zmniejszenie rat kapitałowych. Proponowane rozwiązanie jest bardzo korzystne. Po pierwsze, leasingobiorca będzie ponosił niższe opłaty leasingowe. Po drugie, procedury refundacji kosztów leasingu zostaną znacznie uproszczone, co ułatwi beneficjentom prawidłowe rozliczenie inwestycji. Ponadto instytucja finansująca w większym stopniu zyska gwarancję, iż środki trafią do właściwego odbiorcy. Firma leasingowa jest bowiem w stanie znacznie dokładniej zbadać sytuację, potrzeby oraz możliwości leasingobiorcy” - tłumaczy Robert Mandżunowski, prezes zarządu LHI Leasing Polska.

„W nowej perspektywie finansowej 2007-2013 leasing powinien odgrywać znacznie większą rolę jako instrument wsparcia inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, z uwagi na równouprawnienie z kredytem oraz większą dostępność” – dodaje Adam Surowski, dyrektor pionu handlowego w BRE Leasing.

Wydatki inwestycyjne mogą być finansowane z różnych źródeł, ale doświadczenie pokazuje, że najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe dają produkty leasingowe. I to zarówno dla firm z sektora MŚP oraz mikroprzedsiębiorstw, jak i przedsiębiorstw korporacyjnych. Wsparcie finansowe, zgodnie z założeniami programów operacyjnych, może stanowić od 50 do 80 procent wydatków kapitałowych. Pozostałe koszty mogą być w całości zaliczone jako koszty uzyskania przychodu, umożliwiając w ten sposób korzystniejsze rozliczenia podatkowe w porównaniu do inwestycji finansowanych ze środków własnych lub przy pomocy alternatywnych do leasingu produktów finansowych.

Elastyczny, prosty i tani

Dlaczego leasing jest tak korzystną formą zakupu środków? Po pierwsze dlatego, że jest elastyczny. To oznacza, że można dopasować okres umowy leasingu oraz rozkład spłaty rat leasingowych, ich wysokość, do potrzeb klienta i rodzaju wykonywanej przez niego działalności (sezonowość produkcji, zmiany koniunktury sprzedaży).

Po drugie, leasing jest najprostszym narzędziem wspierania inwestycji. Procedury dotyczące zawarcia umowy są uproszczone w stosunku do alternatywnych źródeł (np. kredytu) i przez cały okres umowy leasingu właścicielem pozostaje firma leasingowa. Ryzyko kredytowe transakcji jest wówczas mniejsze, niższe są marże i mniejsza ilość zabezpieczeń.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: