eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Lokata czy fundusz inwestycyjny?

Lokata czy fundusz inwestycyjny?

2007-06-08 00:26

Lokata czy fundusz inwestycyjny?

© fot. mat. prasowe

Kiedy zdecydowaliśmy się już na zainwestowanie swoich środków pieniężnych w lokatę terminową lub fundusz inwestycyjny, kolejnym dylematem jest wybór pomiędzy tymi produktami.

Przeczytaj także: Lokata terminowa czy fundusz pieniężny?

Podjęcie decyzji ułatwi nam poznanie różnic, jakie istnieją pomiędzy nimi, a te wynikają przede wszystkim z ich konstrukcji.

Lokata terminowa jest to tzw. depozyt bankowy deponowany w banku na określony z góry okres czasu. Za złożone środki właściciel na koniec okresu lokaty otrzymuje zapłatę w postaci odsetek. Wysokość odsetek można określić już na samym początku, ponieważ znane jest oprocentowanie lokaty, zależne od długości okresu deponowania. Lokaty oprocentowane są przeważnie 1,5–4,0%, a zakładane są na okres od 2 tygodni do 60 miesięcy. Deponent zobowiązuje się, że nie wypłaci zdeponowanych w banku pieniędzy przed upływem terminu, na jaki lokata została założona. Mamy tu więc do czynienia z zamrożeniem środków na czas trwania inwestycji, a każde wcześniejsze ich wycofanie spowoduje utratę części odsetek.

Fundusz inwestycyjny jest natomiast instytucją zbiorowego inwestowania, której głównym przedmiotem działalności jest lokowanie zebranych od wszystkich uczestników środków pieniężnych – przede wszystkim w różnego rodzaju papiery wartościowe, takie jak np.: bony skarbowe, obligacje, czy akcje. Okres inwestycji może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet kilkudziesięciu lat – nie musimy go z góry określać. W odróżnieniu od lokat terminowych fundusze inwestycyjne dają możliwość podjęcia zainwestowanych środków podczas trwania inwestycji.

W przypadku funduszy inwestycyjnych nie można z góry określić oprocentowania, ponieważ zależy ono od rodzaju wybranych papierów wartościowych. Zdecydowaną różnicą i plusem jednocześnie jest fakt, że zysk z funduszy inwestycyjnych przy odpowiednim ich doborze będzie zdecydowanie wyższy niż zysk z lokaty terminowej i może wynieść od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Te największe wzrosty dotyczą przede wszystkim funduszy akcji i funduszy zrównoważonych głównie w okresach silnych wzrostów na giełdach. Należy jednak pamiętać, że kursy akcji zmieniają się w obydwu kierunkach, zatem podczas gorszej koniunktury stopa zwrotu może być przez pewien czas nawet ujemna.

Dlatego też w odróżnieniu od lokat terminowych typowy fundusz nie może zagwarantować osiągnięcia jakiejkolwiek stopy zwrotu. Może jedynie zadeklarować, że dołoży wszelkich starań, aby jak najlepiej zrealizować cel funduszu.

Najlepszym dowodem na to, że inwestowanie w fundusze cieszy się coraz większym zaufaniem wśród Polaków, jest widoczna poniżej zmiana struktury inwestowanych oszczędności w ciągu ostatnich 3 lat.

fot. mat. prasowe


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: