eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › ECB: główna stopa procentowa zostanie podniesiona?

ECB: główna stopa procentowa zostanie podniesiona?

2007-06-04 11:23

ECB: główna stopa procentowa zostanie podniesiona?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W tym tygodniu zabraknie ważniejszych publikacji makroekonomicznych z Polski. Wydarzeniem tygodnia będzie zaś posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.
Nie mniej decyzja ECB jest praktycznie pewna - główna stopa procentowa zostanie podniesiona z 3,75 do 4,00 proc., a inwestorzy spodziewają się znaleźć w komunikacie ECB po posiedzeniu zapowiedź dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Ponadto we wtorek dowiemy się jak wyglądała sprzedaż detaliczna w strefie euro, ale to będą dane za kwiecień. W piątek, kiedy aktywność inwestorów w Polsce będzie zapewne znikoma z powodu czwartkowego święta, poznamy też bilans handlowy USA (także w kwietniu). We wtorek jeszcze indeks ISM w sektorze usług w USA może wpłynąć na rynki finansowe.

SYTUACJA NA GPW


W piątek indeks WIG zyskał kolejne 1,6 proc. i pobił historyczny rekord notowań z czwartku. Tym razem jednak dobre zachowanie głównego indeksu wynikało przede wszystkim z zainteresowania akcjami blue chips, a przede wszystkim papierami banków (WIGBanki wzrósł o 2,25 proc.). Wydarzeniem piątkowej sesji był bowiem wzrost WIG20 o 2,4 proc. - tym samym indeks znalazł się najwyżej w historii pokonując szczyt z początku maja. To ostatni ważny indeks, który pobił rekord hossy - korekta z początku maja definitywnie została zakończona, być może przy udziale kapitału zagranicznego (sądząc po zachowaniu WIG20).

Mankamentem są natomiast obroty, których wartość na całym rynku akcji tylko w czwartek przekroczyła 2 mld PLN. Nie jest to już ten sam entuzjazm, który pchał ceny akcji w marcu czy kwietniu.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Bardzo dobre dane z rynku pracy pozwoliły inwestorom uwierzyć w ożywienie amerykańskiej gospodarki. W piątek Dow Jones zyskał 0,3, a S&P 0,4 proc. i obydwa indeksy znalazły się najwyżej w historii. Nasdaq także wzrósł o 0,4 proc. i poprawił rekord hossy, ale aby poprawił rekord z 2000 roku musiałby wzrosnąć jeszcze o prawie 100 proc.

Indeks giełdy w Brazylii wzrósł o 2,2 proc., w Argentynie o 0,3 proc., w Meksyku o 1,7 proc. - wszędzie padły rekordy wszech czasów.

Japoński Nikkei zyskał 0,1 proc., ale w trakcie notowań był znacznie wyżej. Kospi bez żadnych problemów wzrósł o 1,2 proc. a Hang Seng 0,8 proc.

Wyprzedaż trwa w Chinach - indeks CSI 300 spadł o 7,2 proc. (o 15 proc. przez cztery dni), Shanghai Composite spadł dziś o 8,4 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: